Valeriánka má krátke vegetačné obdobie. FOTO - IT
Valeriánka poľná (Valerianella locusta L.) patrí medzi druhy listovej zeleniny. Vytvorená prízemná ružica podlhovastých listov je vhodná na prípravu chutných šalátov. Listy obsahujú najmä vitamíny skupiny B, provitamín A, vitamín C (kyselina askorbová), vitamín E (tokoferol), bielkoviny, cukry, tuky a minerálne látky. Tieto zložky sú vítaným doplnkom jedálnička v chladných jesenných a zimných dňoch, keď čerstvých vitamínov ubúda a skoro na jar, keď je ich čerstvej zeleniny ešte málo.
Valeriánka sa pestuje ako následná plodina. Vhodnou predplodinou je zelenina s kratším vegetačným obdobím. Rastliny valeriánky plytko zakoreňujú, preto sú na jej pestovanie vhodnejšie ľahšie pôdy, i keď na pôdu nemá veľké nároky. Pôda by však nemala byť čerstvo vyhnojená maštaľným hnojom. Vysieva sa začiatkom septembra na zimný zber, alebo koncom septembra až začiatkom októbra na skorý jarný zber. Vzdialenosť riadkov je 0,15 metra, semená sa vysievajú do hĺbky 20 až 30 milimetrov. Pre jemnosť osiva sa semená môžu zmiešať s pieskom, čím sa dosiahne rovnomerná hustota výsevu. Vhodný je aj výsev do nevykurovaných fóliových krytov a skleníkov. Po vzídení rastliniek za 10 až 14 dní je dôležité pravidelné odburiňovanie a zavlažovanie hriadky podľa počasia.
Valeriánka má krátke vegetačné obdobie. Zo skoršieho výsevu sa za 6 až 8 týždňov vytvorí zdravá ružica prízemných listov, ktoré sa zberajú a konzumujú. Z neskoršieho výsevu sa listy zberajú skoro na jar. Z čerstvých listov sa pripravujú šaláty s rôznymi zálievkami, alebo sa dusia a upravujú ako špenát.
Čím možno ošetriť oleander proti roztočcom? J. Č., Lozorno
Na ošetrovanie okrasných rastlín proti roztočcom sú povolené štyri prípravky: Apollo, Nissorun, Omite a Talstar. Na prvý postrek odporúčame použiť Omite alebo Talstar. Na druhý postrek (o 10 dní neskôr) môžete použiť Apollo alebo Nissorun, ktoré patria medzi inhibítory tvorby chitínu a ničia len vajíčka a mladé larvy roztočcov.
Autor: Ing. JÁN ČERVENKA