Ovocné stromy zostávajú na stanovišti viac rokov, ich výsadbe preto venujeme veľkú pozornosť. FOTO - AUTOR |
Chyby, ktoré urobíme pri výsadbe ovocných drevín, sa neskôr len ťažko naprávajú. Ak zakladáme záhradku na pozemku, kde sa predtým nepestovali, pri plánovaní ich druhovej skladby zohľadníme teplotné, svetelné i zrážkové pomery, typ a druh pôdy, výšku hladiny podzemnej vody, ako aj tradíciu pestovania ovocných druhov v danej oblasti.
Pred výsadbou malín je dôležitý výber zdravého a výkonného biologického materiálu. V Listine registrovaných odrôd evidujeme okrem známeho Rubína (bulharský), Granátu či Canby aj novšie odrody, napríklad Bojanu a remontantné odrody rodiace na jednoročných výhonkoch - Adu a Medeu.
Ak chceme mať v byte príjemnú vôňu, levanduľové kvety zmiešame s lupienkami ruží a dáme ich sušiť na vzdušné miesto. Z levanduľových kvetov si môžeme vyrobiť aj voňavé vankúšiky, ktoré nám v skriniach ochránia odevy pred moľami. Kvetné stopky levandule nestriháme nad olistenou časťou kra, ale približne v polovici olistenej stonky. Ker tak zachováme v kompaktnej forme. Príliš hlboký rez totiž spôsobuje drevnatenie konárikov, ktoré potom nevyženú nové výhonky.
Pri sadení okrasných cibuľovín je dôležitá hĺbka a vzdialenosť sadenia. Platí zásada, že musia byť prikryté dvakrát takou hrubou vrstvou zeminy ako sú vysoké. V ťažkých pôdach sa však vysádzajú plytšie. Hĺbka výsadby teda závisí od veľkosti cibúľ a od druhu pôdy. Vzdialenosť sadenia sa riadi podľa výšky a vzrastu jednotlivých druhov. Čím viac rastliny rastú do výšky, tým väčšia má byť vzdialenosť medzi nimi. Základné pravidlo znie: vzdialenosť medzi cibuľovinami má zodpovedať ich výške. (pav)