Kambodžský kráľ sa v Bratislave zaujímal o knihy a DVD o našej kultúre a umení. Všetky knihy, ktoré si do Kambodže priviezol z bývalého Československa, mu zhabal a zničil kmérsky režim. FOTO - SITA
Drobný, večne usmiaty a veľmi úctivý pán. S holou hlavou vyzerá ako budhistický mních. Jeho chôdza však prezrádza tanečníka. Kráľ Kambodže - Norodom Sihamoni zavítal na pár dní do Česka a na Slovensko. "Vraciam sa do krajiny, ktorá dlho bola a zostane mojím druhým domovom," vyhlásil plynulou češtinou pred novinármi.
Niet divu, v bývalom Československu strávil trinásť rokov. Z malého chlapca vyrástol v Čechách dospelý muž. Svoje vychovávateľky dodnes považuje za druhé mamy a je s nimi v neustálom kontakte.
"Volal mi, že sa stal kráľom. Tak som sa ho spýtala, ako ho mám teraz oslovovať. Vaše Veličenstvo? A on vraví - nie, som Sihamoni, ako vždy," povedala kráľova bývalá vychovávateľka Eva Bednářová pre Českú televíziu.
"Dodnes je ako môj syn," hovorí jej matka Milada Novotná, ktorú vždy volal "soudružka".
"Hovorím mu - keď prídeš, nehovor mi soudružka, dnes je už iná doba. O on nato: to mi ale nikto nemôže zakázať, pre mňa je to ako maminka alebo teta."
Kráľ v Československu
Norodom Sihamoni prišiel do Československa v roku 1962 a zostal tu do roku 1975. Prečo si jeho otec vybral práve socialistické Československo, vysvetlil pre Lidové noviny Miroslav Nožina z Ústavu medzinárodných vzťahov.
"Kráľ Sihanuk sa chcel zoznamovať s inými krajinami a zistiť, aký politický model by sa najlepšie hodil pre Kambodžu. Kráľ bol známy svojím postojom byť s každým zadobre. Neskôr však zistil, že udržať neutralitu svojej krajiny nie je možné."
V Kambodži, ktorú v tom čase ohrozoval Vietnam a Thajsko, bola bieda a kráľ chcel svojmu synovi poskytnúť dobré vzdelanie.
"Sihamoni už v detstve miloval balet, operu a vážnu hudbu. Preto jeho otec požiadal Československo o prijatie jeho syna na štúdium," povedal pre Českú televíziu český veľvyslanec v Thajsku Jiří Šitler.
Sihamoni chodil v Prahe aj na základnú školu. Ako každý iné dieťa chodil do družiny, na telesnú výchovu, cez prestávky sa naháňal po chodbách.
"Jeho otec písal našim vládnym predstaviteľom listy, že si neželá, aby sa s jeho synom zaobchádzalo ako so synom kráľa, ale aby vyrastal ako každé iné dieťa v Československu a dostal aj takú výchovu, dodal Šitler.
Tanec - životná áska
Keď prišiel pred štyridsiatimi štyrmi rokmi do Prahy, mal deväť rokov. Po skončení základnej školy vychodil pražské konzervatórium a štúdium ukončil na Akadémií múzických umení v Prahe. Ako dieťa účinkoval aj v balete Národného divadla Luskáčik.
Tanec je kráľovou životnou láskou. "Pre tancovanie mal neuveriteľný zápal. Bavili ho všetky štýly. Mala som pocit, že by najradšej sám učil," spomína si jeho bývalá učiteľka Markéta Kitýřová. "Mal v sebe rodenú noblesu, akú naši chlapci nemajú."
Jeho bývalá učiteľka sa nakoniec nemýlila, kráľ skutočne začal tanec aj učiť. V Paríži založil vlastnú tanečnú školu a stal sa z neho uznávaný pedagóg a scenárista. Film študoval v Severnej Kórei.
Smutný príbeh Kambodže
Jeho životný príbeh nebol len ružový. Po tom, ako v Kambodži v roku 1975 Červení Kméri zvrhli režim a za tri a pol roka sa dopustili najväčšej genocídy na svete, žil kráľ so svojimi rodičmi v domácom väzení v kráľovskom paláci. Za krutovlády Červených Kmérov zahynuli v osemmiliónovej Kambodži takmer dva milióny ľudí. Presne toľko ich žilo aj v hlavnom meste Phnom Penh, keď ich odtiaľ tyranská vláda nasilu vysťahovala a donútila ich ísť pešo desiatky kilometrov na vidiek. Dnes žije v hlavnom meste len polovica pôvodného počtu obyvateľov. Väčšina vrahov nebola dodnes odsúdená. Nažive je však už len Kaing Khek Iev, riaditeľ mučiarne a väzenia S-2, kde zahynuli tisícky ľudí.
Kambodža sa doteraz z vojny a genocídy poriadne nespamätala. Drží smutný rekord, ročne pribúda v krajine najviac pacientov s vírusom HIV z celej Ázie. V roku 2004 tam bolo vírusom HIV nakazených 250-tisíc ľudí. Desaťtisíce detí prichádzajú o svojich rodičov. Tisícky sa ich s vírusom HIV už narodia.
Nemá následníka
Kráľ Norodom Sihamoni sa na trón dostal v roku 2004 po nečakanej abdikácii svojho otca. Nemá síce deti a nie je ženatý, ale to v Kambodži nie je problém. Kráľovské žezlo sa v krajine nededí. "Rada trónov si vyberie vhodného adepta modrej krvi a dosadí ho na trón," hovorí Kambodžanka Sit. "Kráľ nemá ženy, asi má mužov," dodala.
Kráľovu sexuálnu orientáciu v krajine nikto nerieši. Jednoducho ho vraj majú radi. Jeho obraz visí v hlavnom meste na každom rohu a na každom kruhovom objazde.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL, SITA, ČTK
Vizitka Norodoma Sihamoniho
Narodil sa 14. mája 1953 v Phnom Penhe v Kambodži kráľovi Norodomovi Sihanukovi a kráľovnej Monineath. Jeho meno je spojením mien oboch rodičov
V roku 1962 prišiel ako deväťročný do Prahy, kam ho poslal otec. Chodil tam na základnú školu, zmaturoval na konzervatóriu a titul získal na Akadémii múzických umení v roku 1975. Mával veľmi dobré známky, jeho vysvedčenia vychádzali v kambodžských novinách.
Po odchode z Československa študoval v Severnej Kórei. Po návrate do vlasti ho aj s rodinou väznil režim Červených Kmérov, ktorý zabil jeho piatich súrodencov.
V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch vyučoval tanec v Paríži.
Od roku 1993 až do vymenovania za kráľa Kambodže v roku 2004 bol veľvyslancom Kambodže pri UNESCO.
Norodom Sihamoni hovorí po kmérsky, francúzsky, anglicky a česky.
Kráľ v uliciach BratislavyPo tom, ako navštívil kambodžský kráľ Prahu, mohli sme ho tento týždeň vidieť aj v uliciach Bratislavy.
"Bol veľmi bezprostredný, trom alebo štyrom ľuďom podal ruku," povedala kráľova oficiálna sprievodkyňa mestom Beáta Lenhardová. "Hovorila som s ním po francúzsky, ale po slovensky celkom dobre rozumie, hovorí totiž plynulo po česky. Je to veľmi vzdelaný a múdry človek. A veľmi skromný, môžem sa o ňom vyjadrovať len v superlatívoch. Je naozaj úžasný."
Pre slovenské ani české médiá kráľ nechcel poskytovať rozhovory. "Osobne si myslím, že nemá potrebu sa ukazovať a predvádzať, ale možno mal na to iný dôvod," myslí si sprievodkyňa Jeho Veličenstva.
Keďže o tanec a divadlo sa napriek mnohým kráľovským povinnostiam zaujíma dodnes, počas návštevy Slovenska ho privítali aj na Vysokej škole múzických umení a v Slovenskom národnom divadle.
"Bolo to skôr neformálne a veľmi príjemné stretnutie. Kráľ pôsobil veľmi uvoľnene a úprimne sa zaujímal o študentov, ich výsledky a úspechy, ako aj o históriu školy," povedal dekan divadelnej fakulty VŠMU Juraj Letenay. "Chcel vidieť našich študentov v študijnom procese, na katedre tanečnej tvorby si pozrel úryvky z tanečných vystúpení a myslím, že bol veľmi potešený. Je to mimoriadne slušný človek. Reagoval veľmi spontánne."
Kráľovi, ktorého na Slovensku sprevádzala aj jeho sestra, sa v SND veľmi páčila opera Panna Orleánska, ktorú si želal vidieť. Je to jedna z jeho najobľúbenejších opier.
"Stretnúť sa s Jeho Veličenstvom bola pre mňa veľká česť. A stretnúť sa s kráľom, ktorý tak dobre pozná dejiny slovenského divadla, našich hercov, Hviezdoslava a ktorý má taký záujem o slovenskú kultúru, bolo pre mňa nielen cťou, ale aj poctou a príjemným zážitkom," povedala generálna riaditeľka SND Silvia Hroncová.
Norodom Sihamoni by sa chcel na Slovensko ešte raz vrátiť. Okrem Bratislavy nestihol totiž zájsť nikam inam, preto dúfa, že keď príde opäť, uvidí z našej krajiny viac. Niekoľkokrát tu bol už počas štúdií v Prahe a páčilo sa mu.
"Miluje Slovensko, zaujíma ho aj naša história," povedala jeho sprievodkyňa Lenhardová.
Na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety obliekli kráľa do slávnostného talára a udelili mu čestný doktorát za rozvoj demokracie, zdravotníctva a školstva v Kambodži. Sihamoni sa škole na oplátku poďakoval za projekty pre deti postihnuté vírusom HIV, ktoré škola v jeho krajine rozbehla.
V SND si kráľ pozrel svoju obľúbenú operu Panna Orleánska. FOTO - ČTK