Európsky komisár pre energetiku Andris Piebalgs.
FOTO REUTERS
h kompromisov, aby Transpetrol získala,“ povedal.
Energetická bezpečnosť Európskej únie podľa Piebalgsa závisí od rozloženia zdrojov. Na včerajšej konferencii Gas Infrastructure Europe v Bratislave zdôraznil, že len tak možno zaručiť stabilitu trhu s energiami. V tejto snahe hrá podľa neho veľkú úlohu aj Slovensko, keďže prepravuje ropu a plyn. „Máte veľký potenciál ako tranzitná krajina, preto vás budeme podporovať, napríklad aj v snahe získať kontrolu nad prepravnou infraštruktúrou,“ povedal.
Európska komisia podporuje predĺženie ropovodu Odesa - Brody do poľského mesta Plock. Ropovod je dôležitý, lebo prepravuje do Európy kaspickú ropu, ktorá je alternatívou ruskej.
Ceny elektriny sú vysoké
V prednáške sa Piebalgs venoval aj otázke regulácií energetických monopolov. Podľa neho je regulácia povinnosťou voči verejnosti, ktorá však prináša zastavenie investícií. „S ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom sme sa zhodli, že vláda by nemala nikdy pristúpiť k regulovaniu cien,“ povedal.
O snahách slovenskej vlády, ktorá tlačí na regulačný úrad a energetické monopoly, aby znížili ceny, si však nemyslí, že by regulačný úrad oslabovali. „Práve naopak, ide skôr o posilnenie právomocí úradu. Aby vláda dosiahla nízke ceny energií, je dôležité, aby vedela zabezpečiť čo najnižšiu maržu distribútorov.“
Ceny elektriny pre domácnosti sú podľa Piebalgsa na Slovensku jedny z najvyšších v únii. „Nebolo by to tak, keby bol slovenský trh liberalizovaný.“ Dôvodom vyšších cien u nás je podľa neho aj to, že môžu byť umelo navyšované rôznymi medzistupňami medzi výrobou, prepravou a distribúciou. „Po rokovaní s ministrom Jahnátkom sa zdá, že na slovenskom energetickom trhu existujú určité medzikroky, ktorými sa firmy snažia umelo zvýšiť ceny elektriny. Treba to prešetriť a odstrániť,“ povedal.
Podniky majú svoje záujmy
Energetické podniky poukazujú na fakt, že keby museli predávať elektrinu alebo plyn za také ceny, aké požaduje vláda, boli by v strate. Komisár to odmieta: „Všade na svete sú podniky nespokojné s akoukoľvek zmenou, ktorú vláda urobí. Majú svoje záujmy,“ povedal. Treba si vypočuť ich argumenty, ale hľadať aj iné. „Podstatné je, že nakoniec budú zámery vlády súčasťou vašej legislatívy. Ak by boli v rozpore s európskou legislatívou, komisia môže začať konanie proti jej porušeniu,“ povedal Piebalgs.