BRATISLAVA - Politici aj bezpečnostní analytici sa zhodujú, že riziko teroristických útokov na Slovensko je pomerne malé. Myslia si, že je menšie ako v Česku, kde polícia v posledných dňoch výrazne posilnila bezpečnostné opatrenia po tom, ako tajné služby upozornili na riziko útoku.
"Slovenská republika určite figuruje na nižšej priečke rebríčka atraktivity pre spáchanie teroristického útoku ako Česko," hovorí bývalý šéf českej Vojenskej spravodajskej služby, bezpečnostný analytik Andor Šándor.
Podľa Šándora u nás napríklad nie je zďaleka toľko židovských pamiatok ako v Česku, naša krajina sa tiež tak neprofilovala pri prijímaní rezolúcie OSN k ukončeniu izraelsko-libanonského konfliktu.
Čo znižuje riziko
Bezpečnostné riziko Slovenska podľa Šándora znižuje aj to, že sťahujeme vojakov z Iraku a nemáme žiaden bojový kontingent v Afganistane.
Česko má v Afganistane špeciálne jednotky, ktoré vyhľadávajú jednotky Talibanu, od nás sú tam ženisti.
Riziko, že u nás alebo v Česku dôjde k teroristickému útoku, sa však podľa Šándora stále zvyšuje a aj v súvislosti s tým, že USA a niektoré iné západné štáty do bezpečnostných opatrení investovali obrovské sumy.
"Teroristom nakoniec nezostane iný cieľ ako americký alebo britský cieľ na území Českej republiky, Slovenska, Maďarska. Aj keď atraktivita amerických či izraelských cieľov na ich území bude vždy vyššia."
Čo by bol cieľ
Za hlavný možný cieľ na Slovensku Šándor nepovažuje pomerne dobre chránené strategické objekty ako elektrárne alebo vodné diela, ale skôr Bratislavu. "Je tam najväčšia koncentrácia turistov, obyvateľov, objektov kritickej infraštruktúry. Teroristom ide predovšetkým o to, aby svojím útokom vzbudili pozornosť."
Najlákavejšími cieľmi by preto mohli byť hlavne nákupné strediská, letisko, centrum mesta.
Slovensko je primalé
Exminister vnútra Vladimír Palko pripomína zahraničné analýzy, podľa ktorých je Slovensko v hrozbe teroristického útoku niekde až okolo 160. - 170. miesta na svete. "Teroristický útok má zo strany islamistov svoj ideologicko-propagandistický cieľ. Takže čím menšia krajina, tým menej je z pohľadu útoku zaujímavá," povedal.
Podľa Palka sme "z policajno-bezpečnostného hľadiska" na prípadné útoky pripravení a máme aj dostatočný prístup k informáciám od zahraničných tajných služieb. Myslí si však, že riziko teroristických útokov bude narastať, a preto by mala mať Slovenská informačná služba v tejto otázke menej zviazané ruky a viac by sa mala sústrediť na túto oblasť.
Bývalý riaditeľ SIS Ladislav Pittner povedal, že sa otázka boja proti terorizmu v posledných rokoch výrazne dostala do agendy tajnej služby.
"Pokiaľ ide o túto aktivitu, bola v súlade s programom našich partnerských služieb a s informáciami, ktoré nám od nich chodili, lebo na Slovensku sme zistili určité testovanie ostrahy určitých zariadení a niektorých objektov zo strany ľudí, ktorí vzbudzovali naše podozrenie."
Pittner vidí problém vo financiách pre SIS, ktoré by mali ísť aj na protiteroristické opatrenia. SIS podľa neho ročne dostáva o niekoľko stoviek miliónov menej ako za Ivana Lexu, keď teroristické hrozby neboli také veľké.