ísňovanie menovej politiky však naďalej pretrvávajú. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka posledné ekonomické dáta neboli také varovné, aby centrálna banka musela urýchliť rozhodovanie o úrokových sadzbách. „Inflácia bola mierne pod odhadom centrálnej banky, spotreba domácností sa spomalila a koruna sa za posledný mesiac mierne posilnila,“ povedal. Analytik predpokladá, že prípadné októbrové zvýšenie o 50 bodov by mohlo byť posledné pred dlhším obdobím stabilných úrokových sadzieb. „Inflácia v auguste pravdepodobne dosiahla vrchol a od septembra by sa už mala začať spomaľovať,“ uzavrel Mušák.
Ani analytik UniBanky Viliam Pätoprstý nepredpokladá, že dôjde k zmene kľúčových úrokových sadzieb.
V ekonomike aj naďalej pôsobia neželané inflačné tlaky. Myslí si však, že existujú tri dôvody odsunutia rozhodnutia o úrokových sadzbách na neskôr. Prvým dôvodom je, že posledné inflačné čísla boli v súlade s očakávaniami, avizované zvýšenie cien energií bude známe až v októbri a rast spotreby domácností a vlády, boli v druhom štvrťroku nižšie, ako sa očakávalo. Otázny je vplyv kurzu koruny na infláciu. Pätoprstý si však myslí, že súčasné oslabovanie sa slovenskej meny spôsobujú skôr regionálne vplyvy. „Tento faktor preto nebude pri rozhodovaní centrálnej banky o zmene úrokových sadzieb rozhodujúci,“ povedal.
Analytik VÚB banky Martin Lenko pripomenul augustové vyjadrenia centrálnej banky, že súčasné tempo rastu reálnej ekonomiky predstihuje jej potenciálny rast. „To sa premieta do nárastu dynamiky zamestnanosti, ktorá môže v budúcnosti predstavovať jeden z faktorov rastu spotrebiteľského dopytu s možným vplyvom na cenový vývoj,“ povedal Lenko, ktorý tiež neočakáva zvýšenie úrokových sadzieb v októbri.