Nemecká vláda na rozdiel od Slovenska nehovorí o administratívnej cenovej regulácii a ani nediktuje regulačnému úradu, aké ceny elektriny a plynu má schváliť.
ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK
Čoraz viac berlínskych koaličných aj opozičných predstaviteľov sa zasadzuje za prísnejšiu reguláciu výrobcov a distribútorov energie, ktorí sa v poslednom čase usilovali výrazne zvýšiť koncové ceny pre domácnosti a neraz si to aj presadili.
Politici sa opierajú najmä o nezávislého Spolkového sieťového regulátora (Bundesnetzagentur), ktorý schvaľuje poplatky za prenos a distribúciu energie a ktorý v týchto dňoch viackrát nesúhlasil s navrhovaným zvýšením cien.
Na rozdiel od Slovenska nik nehovorí o administratívnej cenovej regulácii a vláda ani nediktuje regulačnému úradu, aké ceny elektriny a plynu má schváliť.
Regulátor prísne skúma náklady
Agentúra tento týždeň napríklad neuznala koncernu EnBW Regional AG 14 percent navrhovaných nákladov.
O rovnaké percento musí Netzdienste Rhein-Main znížiť poplatky za prenos energie, ktoré vyžaduje od distribútorov. O pätnásť percent musia znížiť poplatky dve dcérske spoločnosti koncernu Vattenfall.
Rozhodnutia sú súčasťou mimoriadne podrobného skúmania nákladových položiek energetických koncernov za prenos a distribúciu energie, ktoré podľa sieťového regulátora často nemajú ekonomické opodstatnenie.
Ani zníženie poplatkov však nemusí automaticky viesť k nižším koncovým cenám pre domácnosti.
Regulátor napríklad nariadil znížiť poplatky hessenskej firme Mainova, no tá vyhlásila, že ceny pre domácnosti neklesnú, lebo sa jej výrazne zvýšili nákupné ceny.
Riešením je viac konkurencie
Energetický odborník sociálnych demokratov a zástupca predsedu spolkovej poslaneckej frakcie SPD Ulrik Kerber podľa denníka Financial Times Deutschland vypracoval analýzu energetickej situácie v Nemecku.
Navrhuje sprísniť podmienky na stavbu nových elektrární pre existujúce koncerny a uľahčiť výstavbu novým energetickým firmám. Zasadzuje sa dokonca za zoštátnenie rozvodnej siete, čo je podľa mnohých expertov chiméra. Kresťanskosociálny minister financií Michael Glos varoval koncerny pred zneužívaním svojho trhového postavenia a vyslovil sa za prísnejšie protiminopolné zákonodarstvo s cieľom zlepšiť kontrolu cien energií.
Kresťanskodemokratický minister hospodárstva v Bádensku-Würtembersku Ernst Pfister povedal, že kto chce bojovať proti privysokým cenám, musí v prvom rade staviť na viac konkurencie.
„Štát musí podporovať všetky opatrenia, ktoré vedú k tomu, že energetické koncerny upustia od neodôvodneného zvyšovania cien, lebo prídu o zákazníkov, ktorí si vyberú lacnejšiu firmu.“ Kľúčom je podľa Pfistera prístup k rozvodným sieťam plynu a elektriny pre každého záujemcu.