Zomrel šéf al-Káidy Usáma bin Ládin na brušný týfus? Svetové mocnosti zatiaľ túto správu nepotvrdili.
FOTO – TASR/AFP
Je najhľadanejší terorista sveta Usáma bin Ládin živý alebo mŕtvy?
Špekulácie okolo šéfa teroristickej siete al-Káidy znovu otvorila reportáž francúzskeho regionálneho denníka L'Est Republicain. Opierala sa o správu francúzskej tajnej služby DGSE.
Podľa nej mal bin Ládin zomrieť 23. augusta v Pakistane na brušný týfus, ktorý viedol k čiastočnej paralýze vnútorných orgánov.
Zdrojom mali byť saudskoarabskí predstavitelia. Saudská Arábia však prostredníctvom svojho veľvyslanectva vo Washingtone oznámila, že nemá žiadne dôkazy, ktoré by správu o smrti bin Ládina potvrdzovali. „Táto informácia je špekulatívna a nemohla byť nezávisle potvrdená,“ citovala stanovisko Rijádu agentúra Reuters.
Americké médiá by informácii zrejme nevenovali takú pozornosť, keby ju v ten istý deň aspoň sčasti nepotvrdil týždenník Time a televízia CNN.
DGSE postúpila dokument prezidentovi Jacquovi Chiracovi. Špekulácie o teroristovi číslo jeden sa Francúzskom šíria už týždeň. Francúzsky prezident však tvrdí, že správa o bin Ládinovej smrti vonkoncom nie je potvrdená.
Podobne zareagovali aj americkí predstavitelia. „Myslíme si, že táto správa je nepodložená,“ povedal Washington Post predstaviteľ americkej tajnej služby. IntelCenter, ktoré monitoruje komunikáciu teroristov, vyhlásilo, že na internete takúto informáciu nezaznamenalo.
Zatiaľ posledná bin Ládinova nahrávka bola zverejnená koncom júna a video v októbri 2004. Americké ministerstvo zahraničných vecí za jeho dolapenie vypísalo odmenu 25 miliónov dolárov.
Bin Ládinova smrť by vo vojne s terorom bola nepochybne dobrou správou. Aj vo svetle najnovšej štúdie amerických spravodajských služieb, ktorú zverejnili New York Times. Podľa nej totiž vojna v Iraku situáciu v oblasti terorizmu iba zhoršila a okupácia krajiny pomohla vytvoriť novú generáciu džihádistov. Správa je tak v príkrom rozpore s výrokmi prezidenta Georgea Busha, ktorý hovorí o pokroku.
Útok na Irak zhoršil islamský radikalizmus
WASHINGTON - Americká invázia a okupácia Iraku údajne pomohli vytvoriť novú generáciu islamského radikalizmu.
Tvrdí to štúdia, ktorá je kompiláciou výskumu 16 amerických špionážnych služieb a ide o prvé zhodnotenie od začiatku irackej vojny. Správa je označovaná ako tajná a prisudzuje vojne v Iraku omnoho priamejšiu úlohu na vzbudzovaní radikalizmu než doposiaľ zverejnené dokumenty Bieleho domu. Uvádza, že islamský radikalizmus miesto toho, aby bol na ústupe, vytvoril nové odnože a rozšíril sa po celom svete.
(bo, čtk)
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, East Lansing, Michigan