Ramadán je deviaty mesiac moslimského kalendára. Počas neho je od východu do západu Slnka zakázané jesť, piť a mať pohlavný styk. Veriaci sa majú venovať modlitbe a rozjímaniu. Na snímke vľavo idú moslimky v Jeruzaleme na začiatku ramadánu do mešity. Vpravo moslimovia na Filipínach pri modlitbe.
FOTO – REUTERS
Aj tento rok moslimský pôstny mesiac ramadán sprevádzajú spory o to, kedy sa vlastne začína.
Hoci v Saudskej Arábii, ktorá sa označuje za centrum moslimského sveta, začali už v sobotu, v Egypte sa rozhodli, že pravý deň nastal až včera. Irackí šiiti sa zase budú postiť oddnes. Moslimovia stále nedospeli k dohode, ako určiť, kedy je mesiac v nove, čo je kľúčové pre označenie začiatku ramadánu. Časť z nich hovorí, že je to vtedy, keď sa nový mesiac dá pozorovať na oblohe voľným okom. Modernejšie komunity sa spoliehajú na astronomické výpočty. Toto sú však len akademické či náboženské spory.
Irak
Moslimský svet zápasí s oveľa dramatickejšími prejavmi rozdelenia, ktoré sa prejavujú i počas ramadánu. Ich dejiskom je hlavne Irak. Aj pred týmto ramadánom sa objavili výstrahy, že sviatok môže povzbudiť sektárske násilie medzi šiitmi a sunnitmi.
Hneď v prvý deň ramadánu, v šiitskej štvrti Bagdadu Sadr City, zabila bomba uložená v aute 38 ľudí. Stáli v rade pri pojazdnej predajni petroleja. Mnohí ľudia skončili s veľmi škaredými popáleninami v nemocnici. K útoku sa prihlásila sunnitská skupina, podľa ktorej išlo o pomstu za útoky na sunnitov. Ani na začiatok ramadánu tak sunniti a šiiti v Iraku nezložili zbrane.
Afganistan a Indonézia
V Afganistane naopak dúfajú, že násilie, ktoré sa tam opäť rozmáha, by sa mohlo počas ramadánu zastaviť. „Pre Taliban môže byť ťažké postiť sa a zároveň bojovať. Ale je celkom možné, že teraz si budú šetriť energiu, a potom začnú zase,“ povedal AFP obyvateľ Kábulu Ahmed Chán.
Ramadán v Indonézii je zase o strachu pred násilnosťami medzi miestnymi moslimami a kresťanmi. Nejde len o nedávne výroky pápeža Benedikta XVI. o islame a násilí, ktoré pobúrili krajinu s najväčším počtom moslimov na svete. Indonézske kostoly a mešity strážia viac ako predtým aj preto, že v piatok vykonali trest smrti nad tromi mužmi usvedčenými z členstva v kresťanských milíciách.
Dobré jedlo len v noci
Ramadán je po západe Slnka aj o dobrom jedle. Zvykom je aj to, že sa v chudobných rodinách aspoň deťom kúpia nové šaty a topánky. Moslimské gazdiné tradične veľa nakupujú, lebo k stolu pozývajú aj priateľov či v rámci charity aj chudobných príbuzných či známych.
Obchodníci to, samozrejme, využívajú a ceny neuveriteľne stúpajú. „Úplne mi tým pokazili náladu,“ povedala AP mladá žena z Malajzie, keď sa snažila na trhu dojednať lepšiu cenu za rybu.
Smutný ramadán v Gaze
Palestínčania, najmä v pásme Gazy, budú pravdepodobne hladovať aj mimo povinného pôstu. Milión z 1,4 milióna obyvateľov Gazy je odkázaných na humanitárnu pomoc.
Tá sa však od januárového víťazstva Hamasu vo voľbách scvrkla, a tak bude v Gaze jeden z najsmutnejších ramadánov. Väčšina rodín bude mať namiesto bohatého menu len ryžu a šošovicu. Tak ako každý deň posledných šesť mesiacov.
Rodiny izraelských Arabov v Jeruzaleme a Haife naopak po nociach zväčša hýria a míňajú obrovské sumy na párty pre priateľov. Zdôrazňujú však, že pomáhajú aj príbuzným na palestínskych územiach.
Charita je jedným z pilierov islamu a počas ramadánu sa zdôrazňuje viac ako inokedy. V Kuvajte si však chcú na charitu posvietiť. Medzi tých, čo sú na ňu odkázaní, sa totiž často zamiešajú členovia militantných organizácií a radi ju využívajú ako zásterku na financovanie terorizmu.
Autor: Tel Aviv