Juraj Široký (vľavo) ako šéf hokejového zväzu pomáha dvíhať víťazný pohár pri vlaňajších oslavách majstrovského ligového titulu Slovana. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Ústavu pamäti národa chýba originál spisu predsedu Slovenského zväzu ľadového hokeja Juraja Širokého, ktorý je evidovaný ako príslušník ŠtB.
Posledný, kto so spisom pracoval, bol Ján Langoš, ktorý si spis tesne pred sprístupnením verejnosti vyžiadal na kontrolu.
Široký pracoval v minulosti pre rozviedku vo Washingtone pod krytím zamestnanca ministerstva zahraničných vecí.
Ján Langoš zahynul v júli pri autonehode. Kde spis je, ústav stále zisťuje. "Agenda Jána Langoša sa postupne spracúva a odovzdáva do archívu," povedal podpredseda správnej rady ústavu Ján Ondriaš. Ústav má spis v elektronickej podobe. Otázne je, akú má takáto kópia právnu hodnotu.
Najbližší Langošov spolupracovník v ústave Miroslav Lehký stratu spisu odmieta. "Materiál, ktorý si Langoš zobral, nebol v režime utajenia. Mnohé veci si za účelom štúdia brával, mal na to plné právo. Sám mal previerku," povedal. Podľa jeho slov mal Langoš plné právo disponovať so spisom. "To, čo celú vec komplikuje, je, že Ján Langoš nečakane tragicky zahynul a materiál je súčasťou jeho pozostalosti. Celú ju ešte nemáme," dodal.
Problémom sa bude budúci týždeň zaoberať zrejme aj správna rada ústavu. Okrem spisu Širokého mal Langoš ešte tri spisy agentov ŠtB. Nejde o žiadne známe osoby
Denník SME požiadal Ústav pamäti národa o sprístupnenie Širokého spisu ešte pred niekoľkými mesiacmi. Teraz dostal odpoveď, že to nie je možné. Súčasne vedenie ústavu totiž tvrdí, že zákon to neumožňuje.
Odvoláva sa na paragrafy 17, 18 a 19 zákona o pamäti národa, podľa ktorých je vraj možné zverejniť spis príslušníka ŠtB iba vtedy, ak už bol sprístupnený niekomu, koho sa týka.
Zverejňovanie spisov príslušníkov je tak oveľa komplikovanejšie ako napríklad v prípade spolupracovníkov, pre ktorých neplatí žiadna podmienka. Spolupracovníci boli pritom tí, ktorí len vykonávali príkazy príslušníkov ŠtB.
Širokého spis je tak prakticky nezverejniteľný, pokiaľ o jeho zverejnenie nepožiada on sám alebo niekto, kto sa v spise spomína. Podľa informácií SME však väčšinou ide o vtedajších agentov československej rozviedky alebo CIA.
Ústav pod vedením Jána Langoša pritom v minulosti poskytol SME podobný zväzok, ako je zväzok Širokého, a to bývalého rozviedčíka Miroslava Mojžitu, ktorý je dnes slovenským veľvyslancom v Bosne. Ondriaš na otázku, čo sa odvtedy zmenilo, iba povedal: "Vybavovanie tejto agendy si vyhradil predseda správnej rady Ján Langoš."
Juraja Širokého najviac kritizuje bývalý manažér slovenského hokejového mužstva a europoslanec za SDKÚ Peter Šťastný. Prekážajú mu Širokého praktiky v hokeji, ale aj jeho minulosť. "Videl som, a hovorím to prvýkrát, jeho prísahu ŠtB. Bol špičkovým špiónom v USA," povedal Šťastný tento týždeň pre český denník Mladá fronta Dnes. Kde to videl, nespresnil. "Budem žiadať o dokumenty, ako občan mám na to právo. On sa minulosti nezbaví," dodal.
"Šok je asi veľmi slabé vyjadrenie," povedal Šťastný SME, keď sa dozvedel, že originál spisu v ústave nie je. Za "postavené na hlavu" považuje aj to, že zväzok príslušníka možno sprístupniť len po splnení určitej podmienky, zatiaľ čo zväzok agenta hocikedy. Podľa neho je potrebná legislatívna úprava, ktorá to zmení.