Napriek tomu nechcú, aby sa proti režimu v Teheráne postupovalo príliš tvrdo. A ak sa aj Bezpečnostná rada OSN rozhodne Irán potrestať, uprednostňujú ľudia pred vojenskou akciou ekonomické sankcie.
Podpora vojenského riešenia je najsilnejšia v Iraku, Izraeli a Spojených štátoch. Ani v jednej z týchto krajín však nejde o väčšinový názor a respondenti sa vyjadrovali k možnosti, že by išlo o zásah schválený v BR OSN.
Výsledky prieskumu BBC zverejnila v čase, keď sa opäť prejavili rozdiely v názoroch hlavných hráčov na to, ako postupovať proti Iránu, ktorý otvorene ignoroval požiadavku Bezpečnostnej rady na zastavenie svojich jadrových aktivít. Američania lobujú za zavedenie sankcií, ostatní, najmä Rusi a Číňania odporujú. Kompromis sa snaží nájsť Francúzsko. Navrhuje, aby Irán prestal s obohacovaním uránu a svet sa za to prestane vyhrážať sankciami. Tento plán však zrejme neočarí ani Američanov, ani Irán. Nateraz sa členovia BR OSN pokúsili odložiť krízu tak, že Iránu dali viac času, aby si to s obohacovaním uránu rozmyslel.
Obavy svetovej verejnosti z Iránu medzitým rastú. Podľa prieskumu je 43 percent respondentov veľmi znepokojených z aktivít režimu. Napriek tomu len 11 percent z takmer 25–tisíc oslovených podporuje vojenský zásah. Väčšina je za diplomatické riešenie. Podľa izraelského analytika Cvi Yezechieliho z televízie Chanel 10 je najzaujímavejším zistením prieskumu to, že najsilnejšia podpora pre silové riešenie krízy prišla z Iraku. „Iračania v tom majú trochu zmätok. Veľa z nich si myslí, že Irán sa snaží len o mierové využitie jadra, na druhej strane tam neváhajú poslať americké stíhačky.“
Podľa neho môže byť za tým nepriateľstvo medzi oboma krajinami, respektíve medzi irackými sunnitmi a šiitmi, ktorí dominujú v Iráne. A možno aj naivná viera, že keď Američania pôjdu na Irán, dajú pokoj Iraku.
Ak by aj Washington akciu proti Teheránu schválil, nešlo by o žiadnu inváziu typu operácia Iracká sloboda, ale o letecký útok na konkrétne zariadenia.
Čo si myslia obyvatelia sveta o Iráne?
60 percent ľudí si myslí, že Irán sa okrem výroby energie pokúša aj o jadrovú zbraň
17 percent verí, že Iránu ide len o energiu
Najsilnejší pocit, že Iránu ide o bombu, majú Američania (83 percent), Juhokórejčania (76 percent) a Taliani (74 percent)
Tomu, že iránsky program je len o energii, najviac veria v Iraku a Egypte (po 38 percent) a v Indonézii (35 percent)
Autor: Tel Aviv