Dnes hovoria, že bez vyšetrenia únosu Michala Kováča mladšieho sa prípad ďalej nepohne. "V roku 2002 som k začatiu trestného stíhania Lexu povedal, že nás čaká kalvária. Asi ju už chcú ukončiť," povedal Palko. Podľa neho na vznesenie obvinenia bolo dosť dôkazov, na vznesenie obžaloby však nie. "Rozhodnutie prokurátora svedčí o tom, že orgány činné v trestnom konaní sa nevedia v kauze zmysluplne pohnúť ďalej. Nie je na tom nič prekvapujúce, je to ťažký prípad."
Pokrytecky sa podľa neho správa ten, kto plače nad nevyšetrením vraždy a odmieta podporiť zrušenie amnestií. Tvrdí, že dôležitosť únosu si uvedomoval aj Mečiar, preto ho amnestoval.
Palko hovorí, že ak by sa chcel Lexa vrátiť do politiky, bolo by mu treba pripomenúť záznam jeho rozhovoru s Hudekom, správu z roku 1995, v ktorej hovorí, koho všetkého SIS sledovala alebo to, že jeho námestníka Svěchotu súd na prvom stupni odsúdil.
"To, že štát nemá dostatok dôkazov neznamená, že Ivan Lexa je bezúhonný," povedal Lipšic. "Vo väzbe bol najmä pre zavlečenie do cudziny. Ak je nevinný, prečo jeho materská strana dodnes nesúhlasí so zrušením amnestií?"
Spomínanie Remiáša ako drogového dílera považuje Palko za "mäkký, nenápadný" návrat do čias, keď vládol Mečiar. "Za ministrov Hudeka a Krajčiho to hovorili ľudia z vedenia policajného zboru."
"Podobný typ rétoriky bol, že Michal Kováč mladší bol stíhaný v Nemecku. Ale to, že bol stíhaný v Nemecku, ešte neznamená, že na ňom môže byť spáchaný trestný čin," povedal Lipšic.
(mož)