ú obec aj pre celý tretí sektor.
Vyhlásenie okrem predsedu Jána Filca podpísali aj šéfovia všetkých šiestich veľkých športových zväzov, ktoré únia združuje - futbalového, hokejového, tenisového, volejbalového, hádzanárskeho a basketbalového. Asociácia telovýchovných jednôt a klubov patriaca do Slovenského združenia telesnej kultúry poslala premiérovi slovenskej vlády výhrady už v utorok. Návrh zákona na výraznú redukciu tzv. asignovanej dane chce ministerstvo financií predložiť na stredajšie rokovanie vlády.
Podľa Športinformu, časopisu asociácie klubov, šport získal v minulom daňovom období týmto spôsobom od právnických aj fyzických osôb takmer 167 miliónov korún, čiže bezmála pätinu celkového objemu poukázaných daní. "O túto sumu si polepšili predovšetkým menšie športové subjekty," pripomína výzva Slovenskej únie športu. Podľa jej analýzy "išlo o peniaze, ktoré zabezpečovali a pomáhali prežiť predovšetkým mládežníckemu športu".
Asignovanú daň by v budúcnosti mohli využívať iba fyzické osoby. Asociácia klubov má výhrady aj voči tej časti návrhu zákona, ktorá predpokladá zrušenie oslobodenia príjmov občianskych združení z podnikania do sumy 300-tisíc korún. Generálny sekretár Ľubomír Dobrík odhaduje celkové straty pre šport na štvrť miliardy korún.
"Slovenský šport sa už dlhšie nachádza v kritickom stave po každej stránke. Je to dôsledok nesystematického rozvoja a podpory športu u nás a nekoncepčnej práce najmä s mládežou," pripomínajú predstavitelia únie združujúcej takmer tri štvrtiny všetkých športovcov. (mo)