Pííííp

Asi dvadsaťročná Japonka sedela v miestnej krčmičke, keď si všimla vedľa seba 55-ročného japonského muža.

Popíjal sediac blízko jej stoličky. Muž spozoroval, že mladá dáma je trochu pri tele a začal ju častovať nepríjemnými poznámkami: "Hej, debu!" Debu je japonské slovo označujúce tučnotu, niečo ako tučniak, prasa. A pokračoval: "To prečo si taká tučná, čo s tým mieniš robiť?" - neprestával oslovovať ženu debu. Tá muža neskôr zažalovala. Bol obvinený z opovrhovania a odsúdený na 29 dní väzenia. O prípade písali mnohé japonské noviny, veď byť za toto odsúdený a odpykávať si 29-dňový trest, je rarita. Ale aj varovanie pre tých japonských mužov, ktorí sú netaktní a hrubí voči ženám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keď počuť v Japonsku nevhodné poznámky na adresu druhých, pochádzajú od mužov. Tu, na Slovensku, sa však vyjadrujú s opovrhnutím o mužoch aj ženy. Z istého uhlu pohľadu by sa to dokonca dalo vnímať ako zdravá rovnováha v spoločnosti.

Bez ohľadu na pohlavie, vek a pracovnú pozíciu však musím povedať, že Európania veľmi veľa nadávajú. Vnímam to v každodennom živote. Aj keď pozeráme televíziu. Často počujeme v programoch povestné "pííííp", ktoré nás má ušetriť od vulgarizmu. Mnohé televízne programy sú ovplyvnené Amerikou a zdá sa mi, že aj to pííííp vzniklo práve tam. Ale čo je ešte zaujímavé, zvuk, ktorý má zamaskovať nevhodné slová, sa občas používa aj na zvýšenie zábavnosti programu.

Televízne relácie v Japonsku vypípavanie nepoužívajú často. Ak sa vysiela program zo záznamu, nevhodné slová ešte pred odvysielaním vystrihnú. Ak odznejú neslušné slová v priamom prenose, moderátori ich okamžite s ospravedlnením opravia, pretože inak okamžite zavalia televíziu tisícky pobúrených telefonátov od divákov. V tejto oblasti je to v japonskej televízii oveľa prísnejšie ako na Slovensku. Niektorých zabávačov, ktorí použili v Japonsku na obrazovke nevhodné slová, už stiahli z obrazovky.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže pozor. V Japonsku, na Slovensku alebo v Amerike, všade je neslušné niečo iné. Napríklad také anglické "f...k" a slovenské "do p...., to sú dajme tomu typické neslušné výrazy. Sú však nielen obscénnymi nadávkami, používajú sa dokonca na zdôraznenie niektorých častí vety, a niektorí ľudia si už na ne zvykli ako na podvedomý rečový stereotyp. V japončine takéto niečo neexistuje. Obscénne slová nemajú žiaden iný význam ako svoj pôvodný. Naproti tomu máme množstvo slov, ktorých používanie bolo kedysi v médiách bežné, dnes sú však neprípustné. Vyžiadali si to občianske združenia a sponzori programov, ktorí programy prísne sledujú a prehrešky ostro kritizujú. Televízie ich sťažnosti, pochopiteľne, neberú na ľahkú váhu. Ide o slová, ktoré sú prejavom diskriminácie.

SkryťVypnúť reklamu

Preto aj v mnohých reprízovaných animovaných filmoch vypadli v súčasnosti niektoré repliky. Dnes sa nesmú používať napríklad slová "kičigai" a "kurutteiru", ktoré znamenajú šibnutý, bláznivý. Kedysi sa v televízii, v rádiu aj v časopisoch objavovali, dnes si to nikto z ľudí pracujúcich v médiách nedovolí. (Mimochodom, debu je pre médiá použiteľné.)

To, že spomínané slová citujem ja vo svojom článku, je možné iba preto, že píšem do slovenských novín. Priznám sa, je to prvýkrát v mojom živote. Keď novinár potrebuje v Japonsku použiť vyššie uvedené slová, musí si pomôcť opisom, ísť na to okľukou. Ľudia, ktorí pracujú v japonských médiách, to vedia. A pri práci im pomáha aj manuál slovník nevhodných slov, ktorý je poriadne hrubý.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MASAHIKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 244
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 818
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 228
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 893
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 362
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 3 072
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 024
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 039
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu