Volebný úspech oslavoval Klaus Wowereit (vpravo) s partnerom Jörnom Kubickým FOTO – REUTERS |
V Nemecku sa začalo ihneď špekulovať, že má veľké šance aj na kancelárske kreslo. Aj keď najskôr v roku 2014. Prednosť má najprv stranícky šéf sociálnych demokratov Kurt Beck, ktorý je populárnym premiérom Porýnia - Falcka.
Prešedivený päťdesiatnik s prezývkou „Wowi“ je pri moci už päť rokov. Berlínčania ho majú radi, lebo reprezentuje multikulturálny charakter mesta a tolerantný postoj k menšinám. Práve tieto charakteristiky zatláčajú do úzadia aj obrovské finančné problémy, ktoré má v súčasnosti nemecká metropola. Mesto trápia miliardové dlhy a nezamestnanosť, ktorá stále presahuje sedemnásť percent.
Wowereitovi stúpenci oceňujú, že sa mu darí meniť Berlín na jednu z najpopulárnejších turistických destinácií na svete, ktorá dýcha na krk Parížu i Londýnu. Do mesta sa presťahovali desiatky umelcov, módnych dizajnérov aj hudobný priemysel.
Kritici naopak hovoria, že primátor nerieši ekonomické problémy, ale radšej navštevuje večierky a ukazuje sa na kultúrnych podujatiach.
„Wowereit sa viac zaujíma o Love Parade ako o vytváranie pracovných miest,“ povedal nedávno šéf miestnych kresťanských demokratov Friedbert Pflüger.
Nepomohlo. Voľby prehral s takmer desaťpercentným rozdielom. Wowereit vyhráva aj v prieskumoch popularity, kde ho podporuje 60 percent Berlínčanov.
Wowereit sa ako tridsaťročný stal najmladším členom mestskej rady v Berlíne. Postupne sa prepracoval na čelo SPD a stal sa primátorom. K svojej orientácii sa priznal počas kampane v roku 2001: „Som gay, a tak to je správne.“
Pri minulotýždňových voľbách sa Pflüger snažil v kampani poukázať na Wowereitovu sexuálnu orientáciu. „Berlín si zaslúži pre zmenu vlastnú prvú dámu,“ tvrdil šéf konzervatívcov.
Klaus Wowereit po poslednom úspechu povedal, že sa chce viac zaujímať o celonárodnú politiku. V rukách má silný tromf. Patrí medzi najpopulárnejších krajinských premiérov a dobre ho poznajú ľudia po celom Nemecku.
Ak sa stane kancelárom, bude prvým otvoreným homosexuálnym premiérom na svete. Je na to však krajina pripravená?
Súkromie politikov je v Nemecku viac–menej tabu, rozhodujú schopnosti a sila osobnosti. Verejnosť nevie takmer nič o manželovi kancelárky Merkelovej, ktorý ju len sporadicky sprevádza na oficiálnych podujatiach. Exkancelár Gerhard Schröder, i bývalý šéf diplomacie Joschka Fischer sa zase niekoľkokrát rozviedli a v súčasnosti majú podstatne mladšie partnerky.
K homosexualite sa otvorene priznáva aj primátor Hamburgu a šéf opozičných liberálov. Homosexuálna komunita má však pochybnosti, že by Wowereit uspel aj v celoštátnom súboji o kreslo kancelára.
„Je to stále hendikep. Mnoho ľudí odmieta, aby ich politický líder bol gay,“ povedala hovorkyňa Nemeckej federácie lesbičiek a gayov Renate Rampfová v magazíne Spiegel.
Nemecko je stále rozdelené na dve časti - na tolerantný, protestantský sever a konzervatívny, katolícky juh.
Angela Merkelová však už jedno tabu prelomila – stala sa prvou ženou na čele krajiny, Wowereit by mohol byť prvým gayom na tejto pozícii.