Tréner Boltonu Wanderers Sam Allardyce nemal včera pokojný deň. Po obvineniach z nelegálnych praktík pri získavaní nových hráčov na neho poľovali novinári i fotoreportéri. FOTO - SITA/AP
Relácia britskej televíznej spoločnosti BBC Panorama s názvom "Špinavé tajnosti futbalu" spôsobila v Británii poplach. Jej autori (Teni Yerim a Peter Harrison) obvinili viacerých funkcionárov klubov z Premier League z nelegálneho obohacovania sa. Od hráčskych agentov vraj za chrbtom zamestnávateľov brali ilegálne odmeny za to, že im vybavia prestup vyhliadnutých hráčov. Pre úspech svojho klubu sú vraj ochotní aj podvádzať.
V relácii zaznelo viacero známych mien, no do najhoršieho svetla postavila trénera Boltonu Sama Allardycea. Tomu pri nepovolenom presviedčaní hráčov z konkurenčných klubov pomáhal vraj syn Craig. Takýmto spôsobom mal získať izraelského obrancu Haima, japonského stredopoliara Nakatu i ománskeho brankára Al-Habsiho. Allardyce, ktorý bol vlani jedným z kandidátov na uvoľnený post anglického reprezentačného trénera, všetky obvinenia poprel. "Nikdy som nič nevzal, ani nenúkal. Žiadne pravidlá som neporušil," bránil sa 51-ročný tréner, ktorý na lavičke Boltonu sedí od októbra 1999.
Collymore: Úplatky berú skoro všetci
V programe zaznelo i meno Harryho Redknappa, momentálne kouča Portsmouthu, šokujúceho lídra Premier League. Skrytá kamera ho zachytáva v okamihu, keď diskutuje s redaktorom BBC, ako obísť pravidlá anglickej Futbalovej asociácie a získať do svojich radov kapitána Blackburnu Andyho Todda.
Šéf mládežníckeho futbalu v Chelsea Frank Arnesen bol tajne nafilmovaný pritom, ako načierno núkal v prepočte 220-tisíc eur za prestup 15-ročného talentu FC Middlesbrough Nathana Poritta. "Je množstvo manažérov, ktorí prijímajú úplatky pravidelne. Sú to hnacie motory zmlúv. So šiestimi či ôsmimi manažérmi by sme sa určite dohodli aj na nefér praktikách," tvrdí jeden z oficiálnych agentov Charles Collymore. V celej relácii z nich obvinili až osemnástich manažérov, trénerov či funkcionárov.
Minister športu chystá tresty
Anglický futbal, ako po relácii pripomenula agentúru DPA, zažil úplatkársku aféru už v deväťdesiatych rokoch. Keď vyšlo najavo, že vtedajší hlavný tréner Arsenalu George Graham zobral načierno od hráčskeho agenta 635-tisíc eur za to, že pomohol vybaviť do Arsenalu prestup Pala Lydersena a Johna Jensena. Podvod bol odhalený až po rokoch, no Grahama po ňom okamžite prepustili a dostal ročný dištanc vo všetkých súťažiach na ostrovoch.
Panoramu pozorne sledovali aj zástupcova anglickej Futbalovej asociácie, a ak sa potvrdia výpovede účastníkov relácie, rozbehnú vyšetrovanie. "Pravidlá platia pre každého. Bezúhonnosť športu musíme za každú cenu dodržať," komentoval črtajúci sa korupčný škandál britský minister športu Richard Caborn.
(rh)
Ako to celé funguje?
Agent sa tajne a za úplatok dohodne s funkcionárom, trénerom či manažérom klubu, aby mu pomohol získať pre ďalší klub vybraného hráča. Funkcionár potom presvedčí hráča, aby predčasne ukončil platný kontrakt, prípadne, aby nerešpektoval platnú zmluvu a stanovené podmienky v nej. To mu po následnej oficiálnej ponuke klubu, ktorý ho chce získať, otvára cestu uzavrieť novú, lukratívnejšiu zmluvu.