vlády sa nezmenilo a jej prvoradým záujmom je akcie kúpiť späť. Poprel tak špekulácie, že vláda sa prikláňa k tomu, aby akcie firmy získal ruský plynárenský kolos Gazprom.
Claire Davidson, hovorkyňa amsterdamského Yukos Finance B. V., hovorí, že spoločnosť je stále v kontakte so slovenskou vládou.
Bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek nespochybňuje dobrý úmysel vlády, ale jej kroky považuje za nesprávne. Stále je presvedčený, že agendu svojmu nástupcovi Jahnátkovi odovzdal tak, aby štát mohol akcie odkúpiť.
Podľa medializovaných informácií niektoré zahraničné aktíva Yukos Finance B. V., vrátane akcií Transpetrolu, prešli na zvláštne holandské fondy. Tým mali byť chránené pred veriteľmi krachujúceho Jukosu. „Ak sa to potvrdí, asi sa porušila zmluva,“ povedal Zvara.
Po rozhodnutí ruského súdu o bankrote Jukosu je správcom konkurznej podstaty Eduard Rebgun a konateľom dcérskej spoločnosti Yukos Sergej Šmeľko. Na otázku, či sú akcie slovenského ropného prepravcu mimo dosahu Yukosu, nevedel Zvara odpovedať. „Je to otázka pre pána Regbuna alebo Šmeľka.“ Ministerstvo je pripravené rokovať, keď si ruská strana vyjasní situáciu a vyhodnotí rozhodnutie holandského súdu. V súdnom konaní však nastali ďalšie prieťahy, lebo dotknuté strany sa odvolali.
Jahnátek sa na spätnej kúpe akcií Transpetrolu dohodol s bývalým vedením Yukos Finance 9. augusta. Bývalých predstaviteľov firmy Yukos Finance Brucea Misamora a Davida Godfreya však Rebgun v auguste odvolal z funkcie. Bývalí manažéri podľa neho konali proti záujmom akcionárov, keď rokovali o predaji zahraničných aktív firmy.
Minister plánoval do 20. septembra vypracovať aj návrh legislatívy, ktorá by vrátila do rúk štátu výkonné právomoci v energetických spoločnostiach ako je Transpetrol. „V súčasnosti sa na tomto návrhu pracuje,“ povedal Zvara. Ministerstvo nechce tieto zmluvy otvárať a znárodnenie označil Zvara za nezmysel.
Autor: vf