Šéf Hizballáhu Nasralláh reční v televízii Al–Manar. Vpravo fax s odpoveďami televízie.
FOTO – REUTERS
„Divine victory - Víťazstvo od boha.“ Cestu na letisko v Bejrúte lemujú osvetlené bilboardy Hizballáhu s nápismi v arabčine a angličtine. Každý, kto odchádza z krajiny, sa dozvie, kto vyhral vojnu. Vzťahy s verejnosťou sú silnou stránkou teroristického hnutia Hizballáh.
Najlepším príkladom je hlásna trúba hnutia, televízia al-Manar (maják). Líder Hizballáhu Hassan Nasralláh cez ňu oznamuje svojim prívržencom aj svetu všetky dôležité správy. Zvolal tak aj „oslavy víťazstva,“ ktoré sa budú konať zajtra v šiitskom južnom Bejrúte. Očakáva sa, že Nasralláh sa zúčastní na sprievode a prvýkrát od vojny tak vystúpi na verejnosti.
„Som presvedčený, že tam príde,“ myslí si Edmond Saab, šéfredaktor vplyvného libanonského denníka An-Nahar. „Izrael by neriskoval útok, keď bude v dave ľudí. Navyše by to znamenalo vážne porušenie rezolúcie 1701.“ Nasralláh je terčom izraelských tajných služieb a armády už niekoľko rokov. Jeho dom v Bejrúte počas vojny úplne zničili, Nasralláh tam ale v tom čase už nebol.
„Ako prostriedok propagandy je televízia al-Manar dokonalá,“ uznáva Saab. Podľa nedávneho prieskumu bola počas bojov v Libanone v arabskom svete desiata najsledovanejšia v arabskom svete. Po vojne televízii sledovanosť ešte stúpla. Vysiela ďalej hoci budovu v bejrútskej šiitskej štvrti Haret Hreik zrovnali izraelské rakety so zemou.
„Vrátime sa späť hneď ako to bude možné,“ odpovedala televízia na otázku SME , kedy sa vráti na pôvodné miesto. Odpovede poslala televízia považovaná väčšinou európskych vlád za teroristickú faxom v arabčine. Napriek tomu, že po 34-dňovej vojne pracujú reportéri al-Manar v utajení, skontaktovať sa s nimi nebolo ťažké. Stačilo šesť telefonátov a zaslať otázky faxom. Televízia má v krajine oficiálnu licenciu.
„Nie sme organizovaní Hizballáhom, ale sú to naši priatelia. Financujú nás stovky ľudí zo zahraničia,“ napísal al-Manar. Na programe televízie nie je vôbec vidieť, že vysiela z podzemia. „Sú mimoriadne profesionálni. Používajú mobilné štúdiá. Ich televízne štúdio vyzerá ako akékoľvek iné. Na vojnové obdobie majú pripravený precízny plán,“ vysvetľuje Saab z denníka An-Nahar. Jeho skôr liberálne noviny sú známe tým, že vystupovali proti sýrskej okupácii Libanonu. Šéfredaktora a populárneho novinára An-Naharu Džibrána Tuániho zavraždili koncom minulého roka.
„Je to mimoriadne bohatá televízia. Nepotrebujú žiadnu reklamu,“ dodáva Saab. Odhaduje sa, že ročne získa viac než 15 miliónov dolárov z rôznych zdrojov. Väčšinou z Iránu, ktorý stojí v pozadí Hizballáhu. V televízii bežia len dve reklamy. Na nábytok. Súvisí to s pomocou Hizballáhu pre rodiny, ktoré počas vojny prišli o domovy.
Reportéri v al-Manar podľa neho pracujú najmä z presvedčenia. „Majú veľmi dobré vzdelanie. Ovládajú arabčinu, francúzštinu a angličtinu a ako jediné médium v Libanone majú expertov na hebrejčinu,“ hovorí Saab. Preberajú dokonca aj zábery z izraelskej televízie, zrejme, aby lepšie poznali nepriateľa. Televízia vo faxe s odpoveďami ako jednu z jej najdôležitejších vecí uviedla boj proti Izraelu.
Autor: MIREK TÓDA, Bejrút