Slovenský olympijský výbor (SOV) pripravil prostredníctvom agentúry ROKO, a. s., rozsiahly prieskum verejnej mienky mapujúci aktivity SOV, olympijského hnutia a úspechov slovenského športu na OH v Sydney. Priblížil i názory pred ZOH 2002 v Salt Lake City a OH 2004 v Aténach. Agentúra oslovila 1030 respondentov vo veku od 18 do 70 rokov s približne desaťpercentnou účasťou v každom kraji (najviac Nitra 14,9, Banská Bystrica 13,9, Košice 13,8, najmenej Trnava 9,1 a Bratislava 10,0). O čosi viac odpovedali ženy (51,3 percenta), muži 48,7. Bohatšie zastúpenie majú obce do 50 000 obyvateľov. Prieskum sa uskutočnil od 1. do 23. marca.
Olympiáda lákadlom
Podľa prieskumu sa sledovanie športu v médiách počas olympijských hier zvýši o 55 %, takmer v rovnováhe sú príčiny - možnosť vidieť vrcholové športové výkony (43,1 %) a držanie palcov slovenským reprezentantom (42 %). V kolonke - dôvera SOV tesne vedie odpoveď - neviem (36 %), čo nabáda k lepšej propagácii. Položky - skôr dôverujem (35 %) a úplne dôverujem (6 %), ale nevyvolávajú skepsu.
Obyvatelia osvedčili triezvy pohľad na športový život v hodnotení vystúpenia slovenských športovcov na Hrách XXVII. olympiády v Sydney. Za dobré ich označilo 37 %, za priemerné 29 %, za veľmi dobré 10 %, za zlé 4 %, zvyšok sa o šport nezaujímal.
Diskusie o potrebnom strešnom orgáne slovenského športu vyznel jasne v prospech SOV. Hoci väčšina nevedela odpovedať (45 %), až 39 % opýtaných by rado stotožnilo strechu olympizmu a športu (39 %). Odpoveď - nemal by byť strešnou organizáciou nášho športu - vpísalo 14 % respondentov. V tejto súvislosti je jasná prevaha (59 %) názoru, že SOV by sa mal väčšmi angažovať a zodpovedať za prípravu elitných športovcov.
Pomerne alarmujúce sú výsledky v oblasti aktivít SOV v oblasti obľúbenosti športu a šírenia olympijských myšlienok. Na otázku - aké sú kvality výboru v oblasti vzdelávania a popularizácie športu - síce 43 % nemalo žiadny názor, ale 32 % ich označilo za priemerné, za podpriemerné 17 %, za dobré iba 8 %. Žiaľ, až 88 % percent respondentov vôbec nepoznalo masové aktivity vrcholného orgánu nášho olympizmu.
ZOH u nás naďalej s podporou
Stále priaznivo vyznieva podpora občanov usporiadaniu zimných olympijských hier u nás. Jednoznačne za bolo 21 %, skôr za 31 %, ľahostajných zostalo 16 %, skôr proti bolo 11 % a jednoznačne proti 7 %.
Prieskum by mohol otvoriť oči firmám, ktoré váhajú pri podporovaní športu. Názor na to, či sponzorovanie olympijského hnutia zvyšuje prestíž firiem - za áno sa vyslovilo 31 %, za skôr áno 38 %, úplne negatívne - nie - odpovedalo iba 5 %.
Obyvateľ podľa tohto prieskumu je ochotný prispieť na rozvoj športu. Na otázku - či by respondenti poukázali časť svojich daní na šport - odpovedalo skôr áno 34 %, určite áno 17 %. Určite nie a skôr nie robí dovedna 31 %. Priam znalecky pôsobia odpovede, kam by dane mali plynúť. Na činnosť športového klubu 58 %, na činnosť SOV 26 %, na činnosť športového zväzu 16 %.
Prím hrá hokej
Prieskumy v oblasti popularity športov prekvapili iba sčasti, viac pri letných športoch, menej pri zimných. V odvetviach, v ktorých by si respondenti želali úspech na ZOH, vysoko vedie hokej pred krasokorčuľovaním. To tesne predstihlo skoky na lyžiach. V hodnotení možného úspechu v Salt Lake City tiež jasne vedie hokej. Ostatné poradie je tesné: lyžovanie všeobecne, biatlon, krasokorčuľovanie.
Želania smerom k letným OH 2004 v Aténach vyznievajú takmer vyrovane v poradí: futbal, atletika, plávanie (všetko tesne nad 350 priečok v absolútnej hodnote), nasleduje basketbal (150), tenis (120), kanoistika (100), streľba (60), cyklistika (50). Pod akropolou respondenti jednoznačne pripisujú najväčšie šance plávaniu, z čoho vidno akú vážnosť majú osobnosti v športe (Martina Moravcová). Potom nasledujú v poradí: futbal, atletika, kanoistika, streľba, tenis, vodné športy všeobecne, basketbal, vodný slalom.