"Spolupracujeme s inštitútom bývania, ktorý hodnotí žiarsky projekt ako veľmi úspešný," povedal hovorca mesta Martin Baláž.
Ojedinelý projekt je založený na samofinancovaní. Predsedovia bytových spoločenstiev pred časom založili združenie spoločenstiev vlastníkov bytov, ktoré dnes funguje ako regionálne centrum. Družstvá si vzájomne pomáhajú a jedno od druhého sa učia.
"Pred niekoľkými rokmi bola situácia v bytových spoločenstvách dosť kritická. Deväťdesiat percent predsedov spoločenstiev tvorili ľudia, ktorí nemali žiadne skúsenosti so spravovaním bytového fondu, báli sa úverov aj akýchkoľvek investícií. Dnes už je situácia iná," hovorí predseda regionálneho centra Ján Truben. Vytvorili si vlastnú energetickú komisiu, ktorá začala spolupracovať s mestom a so súkromnou firmou. Majú presný prehľad o tom, ktorý dom koľko po zateplení ušetril a kde vyšli peniaze na obnovu domov nazmar.
"Niektoré bytové spoločenstvá neverili, že by projekt mohol fungovať na samofinancovaní. Stále mali predstavu, že náklady na bývanie im pri úvere musia stúpnuť," hovorí Truben.
Štatistiky po prvých rokoch príjemne prekvapili aj predsedov spoločenstiev. V niektorých zateplených domoch poklesla ročná spotreba energií o viac ako 50 percent. Naopak, domy, kde urobili iba opravu fasád bez zateplenia, sú v spotrebe energií stále na najvyššej priečke.
O žiarsky projekt je veľký záujem aj v susedných regiónoch.
Na Slovensku je podľa Trubena problémom hlavne to, že v mnohých mestách spolupráca predsedov spoločenstiev neexistuje. "Majú tak obmedzený prístup k informáciám a v prípade problémov sú osamotení. My sme boli aj vďaka spojeniu prví, ktorí čerpali prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania." (eta)