Zázračné dieťa socialistov, premiér Ferenc Gyurcsány. FOTO - REUTERS |
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány prežíva rok rekordov, vzostupov a zdá sa, že aj pádov.
Jeho socialisti v aprílových voľbách prvýkrát od roku 1990 dokázali ako vládna strana obhájiť moc. No ešte nikdy víťaz tak rýchlo neprišiel o popularitu. Podľa výskumov verejnej mienky by socialistov volilo o 10 percent ľudí menej ako národnokonzervatívny Fidesz Viktora Orbána. To sú prieskumy, ktoré vznikali pred zverejnením nahrávky, na ktorej hovorí o klamstvách vlastnej strany.
Gyurcsány je zázračným dieťaťom maďarských socialistov, ktorý sa postavil zoči-voči Viktorovi Orbánovi z pravicového Fideszu. V Gyurcsányovi socialisti prvý raz získali vodcu, ktorý sa Orbánovi takmer vyrovnal schopnosťou pôsobiť na masy, pracovať s médiami a vzbudzovať pozitívne emócie. Aj preto, že je Orbánovi v niečom podobný a sčasti prevzal jeho dikciu a vystupovanie.
K Orbánovi ho približujú aj niektoré povahové rysy. Často stráca mieru, vypúšťa neuvážené až nahnevané výroky. Má aj silné sklony ku koncentrácii moci do svojich rúk.
Gyurcsány stranu preberal ako premiér v roku 2004 v dezolátnom stave, socialistom predpovedali vo voľbách jasnú porážku. Orbánovci Gyurcsánya hrubo podcenili. Jeden politik Fideszu vyhlásil, že preňho je Gyurcsány v kresle premiéra výhrou v lotérii. Myslel si, že jeho minulosť a pochybne získané bohatstvo poskytujú dosť šancí na odstrel. Ukázalo sa, že to väčšinu Maďarov nezaujíma.
Premiér nie je typickým lídrom postkomunistickej ľavice. Podľa jedného manažérskeho magazínu patril na konci roku 2004 s majetkom 3,8 miliardy forintov do stovky najbohatších Maďarov na 70. mieste.
Gyurcsány hlása potrebu vybudovať novú maďarskú ľavicu výrazne liberálneho zamerania s dôrazom na individuálne hodnoty, súťaž a oslabenie role štátu. Omnoho viac ako jeho predchodcovia sa dištancoval od komunistického režimu. Vyhlásil, že bol horší ako medzivojnový autoritársky režim Miklósa Horthyho.
Hneď po víťazných voľbách porušil zlaté pravidlo maďarskej politiky, že nepríjemné opatrenia treba odložiť až na obdobie po jesenných komunálnych voľbách. Namiesto toho prišiel s balíčkom úsporných opatrení, zvýšil dane, presadil školné na univerzitách a dôjde i na priame platby u lekára.
To všetko sprevádza masívne prepúšťanie v štátnej správe, z ktorej by malo do konca budúceho roka odísť až 30 percent zamestnancov. Gyurcsány vedome obetoval komunálne víťazstvo socialistov s nádejou, že sa do parlamentných volieb v roku 2010 prejavia kladné dosahy reforiem. Prinútil ho k tomu katastrofálny stav rozpočtu, ktorý vlani vyprodukoval najvyšší schodok v rámci únie a tento rok by sa mal aj napriek uvedeným úsporám stále pohybovať okolo 8 percent HDP.
Autor: Budapešť