Videné z Bruselu je udalosťou týždňa schôdzka ministrov vnútra a spravodlivosti únie. Hovoriť budú o migrácii. Slovákom sa to môže zdať nepodstatné, nepoznajú každodenný príchod stoviek cudzincov do ich ulíc, nevideli ľudí, ktorí strávili týždeň na mori, nemajú prisťahovalecké predmestia, kam sa bojí vkročiť i polícia.
Taliani, Nemci či Francúzi to poznajú. Drámu prežívajú tento rok Španieli: ich ostrovy zaplavujú tisíce Afričanov.
Dnes imigráciu rieši každá vláda po svojom. Španieli každému prisťahovalcovi, ktorý v krajine aspoň pol roka pracuje, dajú povolenie na pobyt, Francúzi či Holanďania dvere zatvárajú. V Európe dochádza k efektu stlačenej lopty: reštrikcie v jednom štáte vytlačia prisťahovalcov do druhého. Mnohí politici preto chcú migráciu riešiť centrálne. Európska komisia sa sťažuje, že má zviazané ruky, pretože právomoci si držia štáty. Preto chce presvedčiť vlády, aby sa v prisťahovalectve vzdali práva veta.
Briti Dáni či Česi sa chystajú povedať nie, odovzdanie moci Bruselu v oblasti vnútornej bezpečnosti považujú za príliš veľký zásah do suverenity krajiny. Podľa nich stačí, aby vlády viac spolupracovali. To môže byť pravda, ale skôr je pravdepodobné, že zasa bude niekto príliš tlačiť na loptu.