ILUSTRAČNÉ FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ |
lových fondoch vyše sto miliárd korún.
Rezort navrhuje, aby sa zdaňovali všetky výnosy z predaja podielových listov. Dnes platí, že do päťnásobku životného minima, teda do 22 900 korún, sú od dane oslobodené. Ak oslobodenie od dane štát zruší, správcovským spoločnostiam stúpnu náklady na výpočet daní, ktoré sa môžu premietnuť do poplatkov pre klientov, čo im zníži výnosy.
Zrážková daň je sporná
Zdaňovanie výnosov je aj v súčasnosti problém. Čiastočne sa riešil tým, že výnos do 22 900 korún sa nezdaňoval. Vyšší ročný výnos mala len zanedbateľná časť sporiteľov, preto ľudia problémy s daňami nepociťovali.
Ľudia podielové listy zvyčajne nekupujú a nepredávajú naspäť správcovskej spoločnosti naraz, ale po častiach. „Pri výpočte zrážkovej dane by preto nebolo jasné, ktorých podielov sa predaj týka,“ hovorí výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Lubor Kyselý. Ten istý podielový list má totiž každý deň inú cenu.
Ak napríklad dnes podielnik vloží do správcovskej spoločnosti stotisíc korún, získa iný počet podielov, ako keby tú istú sumu peňazí investoval zajtra. Podielové listy zvyčajne investori nekupujú naraz. „Využívajú pravidelné investovanie, alebo predávajú, či prikupujú podiely v závislosti od vývoja hodnoty ich investície, a nakupujú ich preto za rôzne ceny,“ povedal Kyselý.
Ministerstvo financií v návrhu novely zákona o dani z príjmov tvrdí, že chce zrovnoprávniť zdaňovanie výnosov z podielových fondov s úrokmi z vkladov. Z úrokov sa vyberá tzv. zrážková daň. Znamená to, že v momente, keď banka pripíše klientovi úrok, zrazí z neho aj daň. To isté má platiť aj pre podielové fondy.
„Je to odborný nezmysel,“ povedal výkonný riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Robert Kopál. Zrážkovú daň možno podľa neho uplatniť iba pri termínových vkladoch, lebo majú „jasnú nominálnu hodnotu a garantovaný určitý výnos“. Podielové listy však nemajú vopred jasné výnosy, ako je to pri vkladoch. „Tieto dva nástroje sa vôbec nedajú porovnávať. Pri podielových listoch nie je garantovaný úrokový výnos, môže tam byť pokojne kapitálový výnos, ale aj kapitálová strata,“ povedal Kopál.
Slovenské listy v nevýhode
S výnimkou podielových listov by sa na ostatné cenné papiere, napríklad akcie alebo dlhopisy, oslobodenie od dane vzťahovalo aj naďalej. „Je to diskriminácia oproti iným druhom cenných papierov, lebo z daňového hľadiska by bolo menej výhodné investovať práve do podielových listov,“ povedal šéf Slovenskej asociácie správcovských spoločností a Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Roman Vlček.
V návrhu je podľa odborníkov aj ďalšia diskriminácia. „Ak novela prejde, vzniknú dva daňové režimy, jeden pre slovenské podielové fondy, druhý pre zahraničné,“ hovorí Roman Scherhaufer z Across Investment. Novela ruší oslobodenie od dane len pre podielové listy. Termín „podielové listy“ sa pritom používa iba v zákone o kolektívnom investovaní a vzťahuje sa na podielové listy slovenských správcov.
Zahraničné podielové fondy, ktoré sa predávajú na Slovensku, síce spadajú pod zákon o kolektívnom investovaní, no v skutočnosti sú to často akcie, preto budú od dane oslobodené aj naďalej. Na Slovensku sa predávajú napríklad luxemburské podielové fondy. „Je to nespravodlivosť pre domácich správcov, ktorá sa pohybuje na hrane ústavnosti,“ povedal Scherhaufer.
Ako sa zdaňujú výnosy z podielových listov
Výnos z podielového listu je rozdiel medzi cenou, za ktorú investor podielové listy kúpil, a cenou, za ktorú ich neskôr predal. Ak napríklad kúpil listy za 100-tisíc a predal ich za 122-tisíc, výnos je 22-tisíc. V súčasnosti z tejto sumy daň neplatí. Môže nastať situácia, že investor vlani vložil do podielového fondu päťkrát po stotisíc korún pri rôznych kurzoch podielových listov a tento rok predal len časť podielov. Ich predajná cena by potom bola známa – je daná aktuálnym kurzom jedného podielu. Podielnik, respektíve správcovská spoločnosť, by však nevedela na daňové účely určiť výšku výnosu, lebo by nebolo jasné, či ide o podiely, ktoré podielnik kúpil ako prvé alebo posledné. Nevedel by, aký kurz na výpočet výnosu má použiť. Dnes túto dilemu podielnici riešiť nemusia. Od dane je oslobodená suma, do ktorej sa zmestí väčšina z nich.
(ľja)