Ministerstvo financií chce obmeziť okrem darov firiem aj dve percentá od ľudí - darovať by
ich mohli iba v prípade, že by nešlo o sumu menšiu ako 250 korún.
Znamená to, že ich daň
z príjmov musí dosiahnuť aspoň 12 500 korún.
Dnes to nemôže byť menej ako 20 korún, takže urobiť to môže každý, koho daň z príjmov je najmenej 1000 korún.
Výnos z dane z príjmov právnických osôb je príjmom štátu. Ak dôjde k navrhovanej zmene, peniaze, ktoré by inak mohli daňoví poplatníci venovať na konkrétny účel, sa jednoducho rozplynú v štátnom rozpočte.
Minulý rok predstavovala suma venovaná v 2 percentách z dane z príjmov 618 miliónov korún.
To je asi toľko, ako štát prispel v minulom volebnom období politickým stranám.
Všetky peniaze tých fyzických osôb, čo budú mať nižšiu daň z príjmu ako 12 500 korún, by podľa návrhu skončili vo výnose dane z príjmov fyzických osôb.
Bezmála 94 percent výnosu z tejto dane patrí obciam a samosprávnym krajom, zvyšok štátu.
Ak sa ešte zavedie takzvaná milionárska daň (bez ohľadu na jej formu), výnos sa môže zvýšiť, takže samospráve by mohlo pripadnúť ešte viac peňazí.
Minister financií Ján Počiatek však tvrdí, že to, čo samospráva už má k dispozícii, stačí. Je to "podstatne väčšia suma, ako sa kedykoľvek v histórii plánovalo", povedal v stredu.
Podľa ministra "asi bude namieste začať sa baviť" o tom, či rozdeľovanie výnosu z dane z príjmov fyzických osôb je "nastavené správne".
To zaujíma aj Združenie miest a obcí Slovenska.
Hovorkyňa združenia Oľga Gáfriková k tomu povedala, že ide aj o to, koľko "úloh, kompetencií a povinností" samospráva má.
Bývalý vládny splnomocnenec pre reformu územnej správy Viktor Nižňanský súhlasí s tým, aby sa peniaze delili inak, ale tak, aby celý daňový výnos patril samospráve.
Tvrdí, že jej ho pridelili práve preto, lebo vedeli, že bude stabilne rásť.
Tak "sme dosiahli stabilitu a transparentnosť" a mohli sa s predstaviteľmi samosprávy "dohodnúť na presune viacerých kompetencií", hovorí Nižňanský.
"Ak centrálna vláda pociťuje potrebu zvyšovať svoje výdavky, nech nesiaha na zdroje obcí a vyšších územných celkov," dodáva Nižňanský.