V lete sa dá prespať aj na lavičke. Tento rok by však mali nájsť teplé miesto aj v zime. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Mestá už nechcú, aby v zime na uliciach umierali bezdomovci. Budujú preto nocľahárne a otvárajú dočasné centrá.
Vlani zamrzli bezdomovci v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach či v Trenčíne. Presný počet známy nie je, ale podľa Martina Opeta zo združenia Proti prúdu ich zamrzlo asi dvadsať.
Bratislava je najhoršia
Útulky pre bezdomovcov sú už v každom krajskom meste. Niekde ich prevádzkuje mesto, inde občianske združenie, župa alebo charita.
Najhoršia situácia je v Bratislave, kde podľa odhadov magistrátu žije na ulici 800 až 900 ľudí, kapacita nocľahární je však iba 200 lôžok. Viaceré mimovládne organizácie upozorňujú, že skutočný počet bezdomovcov sa blíži k dvom tisícom.
Mesto predvlani spolu s Trnavskou univerzitou zriadilo útulok vo Vrakuni, nedávno pri ňom otvorili aj stredisko osobnej hygieny, kde sa ľudia môžu umyť a prezliecť. Ďalší útulok má v mestskej časti Lamač Bratislavský samosprávny kraj. Ľudia bez prístrešia môžu prespať aj v zariadení kňaza Antona Srholca v Podunajských Biskupiciach.
Vlani pre prudké mrazy ministerstvo vnútra postavilo provizórne stanové mestečko vo Vrakuni. Denne ho využívalo do 170 ľudí.
Podľa Opeta je v Bratislave akútny nedostatok nocľahární, chýbajú aj "denné centrá, ošetrovne a sociálni pracovníci priamo v uliciach".
Chcú aj resocializovať
Podobná situácia je v Košiciach, kde podľa odhadov žije asi 500 bezdomovcov. Mesto plánuje otvoriť tri nocľahárne, ktorých kapacita by mala byť vyše 150 lôžok.
"Popri centrách na krátkodobé pobyty chceme otvoriť aj resocializačné stredisko, kde by okrem ubytovania a stravy mali možnosť podieľať sa aj na práci s výhľadom získania trvalého zamestnania," hovorí Jana Geročová z magistrátu.
Medzi bezdomovcami rozlišujú aj v Banskej Bystrici. Mesto v spolupráci so združeniami a charitou prevádzkuje tri typy ubytovní. Zvlášť ubytovávajú samostatne žijúcich bezdomovcov v produktívnom veku, v iných zasa rodiny s deťmi a starých ľudí.
V sieti útulkov býva asi 200 ľudí, ďalších 100 žije na ulici. Tí podľa Karola Langsteinza z mestského úradu nestoja o pomoc a život na ulici si vybrali dobrovoľne.
Mestá a charita
V Trenčíne otvorilo mesto dočasnú nocľaháreň po prvýkrát minulú zimu. Zriadilo ju v spolupráci s katolíckou charitou, potom ako do útulku v centre mesta neprijali bezdomovca pod vplyvom alkoholu, ktorý o niekoľko hodín zamrzol.
V Prešove prevádzkuje nocľaháreň gréckokatolícka diecézna charita, ktorá sa v zimných mesiacoch stará zhruba o 90 ľudí.
S katolíckou charitou spolupracuje aj Žilina. "Kapacita zariadení je zatiaľ dostačujúca," povedal hovorca mestského úradu Ján Štofko.
V Nitre diecézna charita bezdomovcom poskytuje jedno teplé jedlo denne. Celoročný útulok prevádzkuje mesto od roku 1994. Kapacitu má 83 lôžok a zatiaľ vraj stačí. V zime v útulku prijímajú aj ľudí pod vplyvom alkoholu.
V Trnave zriaďuje celoročný útulok mesto, k dispozícii má 34 mužských a 7 ženských miest.
Koľko je bezdomovcov
Mesto odhad počtu bezdomovcov
Bratislava 800 - 900*
Košice 400 - 500
Banská Bystrica 300
Nitra 200 - 250
Prešov 90
Žilina 50
Trenčín 42
Trnava 40
Evidencie bezdomovcov neexistujú, mestské úrady majú iba vlastné hrubé odhady.
* Občianske združenie Proti prúdu hovorí, že v Bratislave je skutočný počet bezdomovcov až 2-tisíc.