Ak ho vláda a parlament odobria, ľudia si už nebudú môcť od základu dane odpočítavať príspevky, ktoré si sporia na dôchodok v bankách, doplnkových dôchodkových sporiteľniach, podielových fondoch alebo životných poisťovniach.
Všetci tí, čo si dnes sporia do penzie v treťom pilieri, si môžu od základu dane odrátať odvedené príspevky, najviac však 12-tisíc ročne. Za celý rok tak ušetria na daniach 2 280 korún. Klient, čo si odkladá do penzie ročne 12-tisíc počas 25 rokov, môže pre zrušenie daňovej podpory prísť spolu až o 57-tisíc korún.
Do konca roka 2004 mali na odpočítateľnú položku nárok iba klienti doplnkových dôchodkových poisťovní, ktoré sa vlani zmenili na sporiteľne. Vtedy si však základ dane mohli ročne znížiť až o 24-tisíc korún. Zvýhodnení boli aj ich zamestnávatelia. Mohli si znížiť základ dane o príspevky, ktoré odviedli do vtedajších poisťovní. Najviac však o tri percentá z hrubých platov tých zamestnancov, čo boli dobrovoľne poistení do penzie.
Ekonómovia varujú: zrušenie odpočítateľnej položky v treťom pilieri nie je správne a v budúcnosti môže ohroziť zabezpečenie ľudí v starobe. Finančné inštitúcie to tiež kritizujú.
"Ide o nespravodlivý krok voči tým sporiteľom, čo sa zaviazali sporiť za podmienok, o ktorých radikálnej zmene sa teraz uvažuje," píše sa vo vyhlásení Slovenskej asociácie poisťovní. Fungujúci trojpilierový dôchodkový systém prinesie podľa asociácie "oveľa viac úžitku ako krátkodobé neuvážené rozhodnutie o zrušení jednej konkrétnej daňovej výhody".
Odvody na zdravotné a sociálne poistenie
13,4 percenta z hrubej mzdy. Odvody živnostníkov sú spolu 47,15 percenta.
Nezdaniteľné minimum na daňovníka
19,2-násobok životného minima platného k 1. januára zdaňovacieho obdobia (4 730 korún). V tomto roku to je spolu 90 816 korún. Budúci rok stúpne na 95 616 korún. Má na ňu nárok každý daňovník bez výnimky. Zamestnávateľ odpočítava zamestnancovi každý mesiac nielen zdravotné a sociálne odvody, ale pomernú časť odpočítateľnej položky od hrubej mzdy zamestnanca. Až takto znížená mzda sa zdaňuje.
Nezdaniteľné minimum na manželku/manžela
19,2-násobok životného minima, ak manželský partner žije s daňovníkom v jednej domácnosti a nemá vlastný príjem. Ak bude mať partner tento rok príjem, ktorý je nižší ako 90 816 korún, môže si daňovník od základu dane, teda sumy z ktorej sa počíta daň, odrátať rozdiel medzi touto sumou a partnerovým príjmom. Ak nemá partner žiadny príjem, daňovník si odráta celú sumu.
Úspory do penzie v treťom pilieri
Daňovník si môže znížiť základ dane o príspevky, ktoré zaplatil do doplnkovej dôchodkovej sporiteľne alebo na špeciálny produkt dlhodobého sporenia v podielových fondoch, životnej poisťovni, banke, či u obchodníka s cennými papiermi. Bez ohľadu na výšku zaplatených príspevkov si môže od základu dane odrátať maximálne 12-tisíc ročne. Táto daňová úľava má dve podmienky: šetrenie trvá minimálne desať rokov a daňovník bude penziu z tretieho piliera čerpať až po dovŕšení 55 rokov.
Daňový bonus na dieťa
Mesačne 540 korún. Spolu je bolo 6 480 korún za celý rok. O túto sumu si daňovník rodič (iba jeden z partnerov) môže znížiť - priamo daň (nie základ dane) na každé jedno dieťa.
Aké zmeny navrhlo ministerstvo financií
- Zrušiť nezdaniteľné minimum pre tých, čo zarábajú viac ako milión ročne. Iným minimum znížiť. Nezdaniteľné minimum začne klesať pri hrubom mesačnom príjme 56-tisíc, úplne zanikne pri zárobku 89-tisíc.
- Zrušiť odpočítateľnú položku na manželku (manžela) pre tých, čo zarobia viac ako 1,2 milióna ročne v hrubom.
- Zrušiť možnosť firiem každoročne darovať dve percentá z odvedených daní rôznym občianskym združeniam.
- Zrušiť oslobodenie podnikateľských príjmov neziskoviek do 300-tisíc korún ročne.
- Zrušiť 12-tisícovú odpočítateľnú pobočku na dobrovoľné sporenie do penzie, či na životné poistenie.
- Znížiť DPH na lieky z 19 na 10 percent.
- Znížiť paušálne výdavky pre remeselníkov zo 60 na 40 percent.
- Zdaňovanie celého výnosu z podielových listov