BRATISLAVA – Návrh zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorý minulý týždeň prešiel v parlamente prvým čítaním, je dobrý. Povedal to šéf českého Národného bezpečnostného úradu Tomáš Kadlec. „Inšpirovali ste sa naším zákonom,“ povedal.
Vytvoriť Národný bezpečnostý úrad od nás žiada NATO. Úrad bude preverovať všetky osoby, ktoré prídu do styku s utajenými materiálmi, aby sa vylúčilo riziko ich úniku. Podľa Kadleca je dobré, že sa na Slovensku pripravil zákon s predstihom, pretože čas do vstupu do NATO sa musí využiť na previerky. Kadlec: „Na začiatku nebudete mať jedinú preverenú osobu, jedinú firmu, jediný certifikovaný informačný systém, žiadny zoznam utajovaných skutočností.“ Táto situácia spôsobí, že v prvých rokoch činnosti bude úrad zavalený žiadosťami o bezpečnostné previerky osôb, ktoré by mali prichádzať do styku s utajenými materiálmi.
„Ochrana utajovaných skutočností je komplikovaný systém, ktorý stojí peniaze. Bezpečnosť nikde na svete nie je zadarmo,“ povedal Kadlec. Každá z 19 členských krajín NATO má rôzny prístup. Všetky sa však držia spoločných bezpečnostných štandardov NATO.
Kadlec povedal, že na Slovensku a v Čechách je postup previerok zložitejší ako inde: „Všade previerka prebieha predtým, ako osoba nastúpi, ale u nás aj u vás sú to osoby, ktoré už na postoch sú.“ V ČRpreverili od vzniku úradu v novembri 1998 11– až 12-tisíc osôb. „Len asi 300 previerkou neprešlo,“ povedal Kadlec. Kto previerkou neprejde, môže zostať na pôvodnom mieste, no nemôže prichádzať do styku s utajenými materiálmi. (ldi)