Premiéri Fico a Topolánek našli spoločnú reč pri kritike únie. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
vy Mirka Topolánka na Slovensku sa v názore zhodli napriek tomu, že každý z nich stojí na odlišnej strane politického spektra.
Fico však napriek kritike prisľúbil, že Slovensko bude pripravené na euro v plánovanom termíne - na začiatku roku 2009.
Kritériá sú podľa Fica "nespravodlivé, lebo nie sú nastavené na ekonomiky nových členských štátov". Tvrdí, že pre obmedzenia rozpočtového deficitu, ktoré kritériá vyžadujú, sa budú u nás musieť "škrtiť" rozvojové programy. "A potom nám v roku 2009 niekto povie, ako sa to stalo v jednej pobaltskej krajine: Je nám ľúto, ale pre infláciu nemôžete euro zaviesť."
Vyššia inflácia než povoľujú pravidlá únie je podľa Fica prirodzenou súčasťou ekonomického rastu a typickým parametrom pre nové krajiny únie.
Topolánkova ODS už pred voľbami tvrdila, že zavedenie eura v Česku v roku 2010 je nereálne. Český premiér po schôdzke s Ficom tiež tvrdil, že proti novým členským štátom sa uplatňuje rozdielny meter. Prijatie spoločného stanoviska nových členov odhaduje na rok 2007.
Politológ Miroslav Kusý na základe Ficových slov usudzuje, že zrejme neopustil myšlienku na odklad zavedenia eura. "Fico už povedal svoje stanovisko, zháčil sa však po tom, čo sa začala oslabovať koruna," myslí si. Kritika maastrichtských kritérií môže byť podľa neho iba akousi predprípravou a vyčkávacou taktikou, po ktorej by mohol odklad eura nasledovať. Kusý nepredpokladá, že by sa novým členským krajinám podarilo v budúcnosti presadiť zmiernenie kritérií na prijatie eura.
"Výška deficitu plánovaná na tento rok a vysoký ekonomický rast by mali byť zárukou, že vláda bez problémov splní kritérium na schodok štátneho rozpočtu," myslí si analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Pokiaľ by však Ficov kabinet trval na uskutočnení najdrahších opatrení z vládneho programu, toto kritérium by podľa ekonóma mohlo byť ohrozené. Za väčšie riziko považuje plnenie kritéria inflácie, ktoré je aj podľa neho príliš tvrdé.
Obaja premiéri sa zhodli aj v ďalších veciach. Slovensko a Česko by nemali zavádzať prechodné obdobia pre voľný pohyb pracovných síl proti Bulharsku a Rumunsku, ktoré zrejme vstúpia do únie v januári budúceho roku. Definitívne stanoviská však ešte musia posúdiť vlády. Dohodli sa tiež na podpore investícií, ktoré používajú subdodávky zo Slovenska alebo z Česka.
Čo stanovujú maastrichtské kritériá
* majú 5 základných pilierov - cenovú stabilitu, fiškálny deficit, dlh vlády, dlhodobé úrokové sadzby a stabilitu menového kurzu
* deficit nesmie prekročiť 3 percentá HDP
* pomer verejného dlhu a HDP nesmie byť vyšší ako 60 percent
* inflácia nesmie byť vyššia ako priemer troch krajín EÚ s najnižšou infláciou plus 1,5 percenta
* dlhodobé úrokové sadzby nemôžu byť viac ako o 2 pecentá vyššie ako priemer 3 krajín s najlepšou infláciou
* kurz koruny sa nesmie dva roky pred vstupom do eurozóny pohybovať mimo 15-percentného pásma okolo eura