O tom, ako sa určuje cena pôdy a čo ju ovplyvňuje, sme hovorili s riaditeľom Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva GEJZOM BLAASOM.
Aký je záujem o nájom poľnohospodárskej pôdy?
"Všeobecne nie je dopyt po pôde príliš veľký a líši sa podľa jednotlivých regiónov. Najvyšší je v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji."
Koľko peňazí si má vlastník za prenájom pôdy pýtať?
"Najlepšie je zistiť si úradnú cenu pôdy v príslušnom katastri a opýtať sa susedov a známych, prípadne v realitnej kancelárii, za koľko sa v mieste obvykle prenajíma. Nájomné za pôdu na poľnohospodárske využitie sa obvykle pohybuje okolo jedného až troch percent úradnej ceny pôdy. Za hektár pôdy najvyššej bonity môže vlastník za rok dostať 3000 aj viac korún."
Je nájomné vo forme naturálií výhodné?
"Nájomné v podobe naturálií je na Slovensku veľmi rozšírené. Z hľadiska vlastníka pokladám túto formu za nevýhodnú."
Aká najmenšia výmera pôdy je vhodná na prenajatie?
"To závisí od zámeru nájomcu. Na záhradku stačia aj dva áre. Ak je zámerom nájomcu poľnohospodárske podnikanie, tak platí, že čím väčší pozemok, tým lepšie. Skôr sa nájde nájomca na 30 hektárov ako na jeden hektár."
Aký vývoj ceny nájomného za pôdu predpokladáte?
"Cena sa bude pravdepodobne zvyšovať. Všetko závisí od dopytu."
Majú o prenájom pôdy záujem aj zahraniční farmári, zvyšujú jeho cenu?
"Áno, ale nie v takom rozsahu, ako sa niekedy rozpráva."
Ovplyvňujú ceny prenájmu aj dotácie?
"Dotácie dostávajú nájomcovia, ktorí hospodária na pôde. Očakávam, že s rozvojom trhu s pôdou budú dotácie ovplyvňovať aj ceny nájmu. Výskumné práce zo zahraničia udávajú, že asi polovicu hodnoty priamych dotácii cez vyššie nájomné v konečnom dôsledku inkasujú vlastníci. U nás to tak zatiaľ nie je, pretože podmienky na trhu s pôdou určujú nájomcovia."
Ako pomohli eurofondy majiteľom pôdy?
"Odpoveď súvisí s predošlou otázkou. Ak sa bude zvyšovať dopyt po pôde, posilní sa vyjednávacia pozícia vlastníkov a budú môcť žiadať od nájomcov vyššie nájomné. Dopyt po poľnohospodárskej pôde bude, samozrejme, rásť, len ak bude poľnohospodárske podnikanie prosperovať. A dotácie by mali prosperite pomáhať. Vlastníci pôdy môžu teda profitovať z eurofondov iba sprostredkovane, nie priamo. Prospech vlastníkov z eurofondov bude závisieť od prosperity výkonných poľnohospodárov. Priveľký rast nájomného by však ich prosperitu určite ohrozil, takže aj tu sú určité medze. Nehovoriac o tom, že úpadok poľnohospodárstva by očakávania vlastníkov určite zmaril."
Čo patrí pod poľnohospodársku pôdu
- orná pôda
- chmeľnice
- vinice
- ovocné sady
- záhrady
- trvalé trávne porasty
Ako si vybrať družstvo
Predtým, ako majiteľ ponúkne svoju pôdu na prenájom, by si mal zistiť platobnú spôsobilosť družstva. Poľnohospodárske družstvá dostávajú za každý hektár dotácie od štátu a Európskej únie a je v ich záujme získať čo najväčšie množstvo pôdy.
Na prenájom je vhodná každá poľnohospodárska pôda - družstvo ju nemusí využívať len na pestovanie plodín, ale aj na pasienky a podobne. Aby mal majiteľ dostatok času na overenie si serióznosti nájomcu, je vhodné podpísať prvú zmluvu maximálne na päť rokov.