Podľa Kašického sú na ministerstve zmluvy, pri ktorých sa menili podmienky niekoľkými desiatkami dodatkov. Niektoré z nich vôbec nezaevidovali, iné neboli kryté peniazmi z rozpočtu.
Podľa hovorcu Milana Vangu sa podrobnosti nezverejňujú, lebo minister "nechce mariť priebeh vyšetrovania". Ministerská inšpekcia rozbehla podľa Vangu 15 kontrol a podala 7 trestných oznámení.
Hospodárenie na ministerstve kontrolujú aj ľudia z úradu vlády. Najvyšší kontrolný úrad zisťuje "plnenie programového plánu rozpočtu na rok 2005" - teda či sa nakupovalo vtedy, keď sa malo. Kontrola úradu vlády sa týka "uchovania výrobných kapacít na vojenské účely v niektorých podnikoch".
Finančný objem preverovaných tendrov podľa hovorcu zatiaľ nie je možné určiť. Kašický od svojho vymenovania kritizoval najmä snahy bývalých ministrov o sťahovanie vojenského archívu z Trnavy, nevýhodné prenájmy fotoaparátu komunikačného odboru ministerstva či vysťahovanie zrekonštruovaných kasární v Trenčíne.
Hovorca ministerstva Vladimíra Gemel nechcel komentovať, či ministerstvo skúma aj "veľké" tendre, ako napríklad minuloročný nákup mobilného komunikačného systému MOKYS.
O obsahu trestných oznámení nevedel ani minister vnútra Robert Kaliňák či predseda brannobezpečnostného výboru Rudolf Pučík. "Neinformujem sa o každom trestnom oznámení, ktoré je podané," povedal Kaliňák.
Podľa informácií SME sa kontroly týkajú obdobia, keď bol ministrom Juraj Liška z SDKÚ. Jeho reakciu sa nám nepodarilo získať.
Jeho nástupca Martin Fedor povedal, že si nie je vedomý žiadnych porušení zákona pri verejnom obstarávaní počas jeho ministrovania. "Myslím si naopak, že sme dokázali vytvoriť najtransparentnejšie prostredie. Takmer všetky akvizície pre ozbrojené sily a ministerstvo obrany idú nejakou formou verejného obstarávania, takže systém je dostatočne priehľadný a prehľadný." (knm)