pomenutých štátov.
Rozhovory so zástupcami týchto krajín potvrdil včera minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Povedal, že veľvyslanci Nemecka a Francúzska sa zaujímali, či chce vláda zmeniť pomer síl štátu a investorov v predstavenstvách energetických firiem. „Jasne som povedal, že nie. Tieto nepravdivé informácie pochádzajú od médií,“ hovorí.
Vláda ustupuje
Premiér nedávno pohrozil monopolom, že štát má možnosti, aby „sa zohľadnilo postavenie držiteľov akcií týchto spoločností v ich vedení, tak ako to Obchodný zákonník vyžaduje. Teda, aby ten, kto má 51 percent, mal aj väčšinu“. Dnes majú zahraniční investori v predstavenstvách troch zástupcov z piatich vrátane predsedov. Štát zastupujú dvaja ľudia.
Včera po rokovaní vlády už Fico i Jahnátek hovorili miernejšie. „Chceme vymeniť iba našich ľudí,“ povedal Jahnátek. Noví sa budú musieť riadiť písomnými príkazmi ministerstva a Fondu národného majetku.
Veľvyslanci sa podľa neho priamo nezaujímali o ceny energií.
Predseda regulačného úradu Karol Dvorák pripustil, že vodné a stočné by mohlo zlacnieť. Pri elektrine a plyne však podľa neho nie je reálne hovoriť o výraznom znižovaní cien.
Rezort hospodárstva však tvrdí, že ceny energií by mohli klesnúť. Plyn by mal podľa neho zlacnieť o 1,39, elektrina o 5,4 percenta a vodné a stočné o 5 percent.
Elektrárne sú skeptické
Naopak, podniky vo svojich návrhoch, ktoré predložili regulátorovi, žiadajú ceny zvýšiť. SPP vo svojom prvom návrhu požadoval zvýšenie o 15 percent a distribučné energetické podniky hovoria o raste poplatkov za distribúciu elektriny o 1,7 percenta. Koncová cena elektriny pre domácnosti by mala vzrásť až o 10 percent. „Cena elektriny totiž vzrástla pre distribútorov na budúci rok oproti tomuto roku o takmer pätinu,“ povedal hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský.
Hovorca Slovenských elektrární Rastislav Petrech k znižovaniu cien elektriny povedal, že „je to šalamúnske rozhodnutie a neviem, ako ho chcú naplniť“.
Plynári svoj pôvodný návrh v utorok pozmenili. „Doplnili sme cenový návrh aktualizovanými údajmi,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Detaily upresniť nechcela. Vývoj cien ropy a teda aj plynu však naznačuje, že plynári zrejme navrhli menší rast cien. Tohtoročné poplatky za plyn boli totiž vypočítané z predpokladanej ročnej priemernej ceny ropy asi 54 dolárov za barel. Cena však vzrástla pred niekoľkými mesiacmi na viac ako 75 dolárov, dnes dosahuje 65 dolárov za barel.
Premiér Fico proti regulátorovi
Premiér Robert Fico včera opäť hovoril o slabej regulácii energetických podnikov. Hoci vraj nespochybňuje nezávislosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a vláda bude jeho rozhodnutie rešpektovať, Fico povedal, že „ak úrad prijme rozhodnutie, ktoré bude v rozpore s predstavou vlády, prijmeme opatrenia legislatívneho a iného charakteru a začneme sa správať ako štát, ktorý chce byť aktívnejší v tejto oblasti“.
Fico bránil svoj tlak na energetické podniky tým, že ak by bola pri moci vláda Mikuláša Dzurindu, plyn by už bol drahší o 15 percent, ako navrhoval SPP. O cenách podľa neho síce rozhoduje regulátor, no vláda sa chce do ich tvorby aktívne zapájať.
(ik, ho)
Vláda tlačí firmy do straty
BRATISLAVA - Vláda chce podľa svojho návrhu znížiť ceny elektriny pre koncových spotrebiteľov o 5,4 percenta. Nie je však jasné, ako to chce dosiahnuť. Regulovať môže iba ceny za distribúciu, cenu silovej elektriny, ktorú predávajú Slovenské elektrárne distribútorom v aukcii, ovplyvniť nemôže.
V júnovej aukcii predali elektrárne svoju elektrinu o 20 percent drahšie. Pre distribútorov stúpla teda cena silovej elektriny o 20 percent. Ak by vláda napriek tomu trvala na znížení koncovej ceny o 5,4 percenta, cena distribúcie by sa musela podľa prepočtov Západoslovenskej energetiky znížiť o 45 percent a distribútori by mali čistú stratu 1,2 miliardy korún. Ak by zostala spotreba elektriny na úrovni tohto roku, Slovenské elektrárne by podľa Západoslovenskej energetiky mali zisk za rok 2007 štyrikrát väčší ako v roku 2005.
Elektrárne zasa poukazujú na to, že veľkoobchodná cena elektriny je na Slovensku najnižšia z okolitých štátov. Vysokú koncovú cenu pre domácnosti pripisujú drahým poplatkom za distribúciu.
„Elektrárne sa oháňajú najlacnejšou elektrinou, ale už nehovoria, že systémové a podporné služby sú u nás drahšie,“ bráni distribútorov hovorca ZSE Ján Orlovský. Cena silovej elektriny sa podľa neho nedá od elektrární oddeliť. „Podstatné je to, že keď zrátame poplatky, ktoré išli za rok 2006 elektrárňam, dostávame 53 percent z koncovej ceny elektriny.“ (ik, ho)
Čo chcú
Vláda zlacnenie:
vodné a stočné 5,0 %
plyn 1,4 %
elektrina» 5,4 %
Podniky zdraženie:
plyn 15,0 %*
distribúcia elektriny 1,7 %
silová elektrina 20,0 %
* – SPP aktualizovala svoj návrh, zvýšenie je zrejme nižšie
Zdroj: MH SR, podniky
Autor: ik, ho