Realitné fondy budú investovať najmä do biznis a obchodných centier či investícií priemyselného typu. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Viaceré správcovské spoločnosti potvrdili záujem takéto fondy vytvoriť. Národná banka podľa hovorcu Igora Baráta dnes posudzuje žiadosti správcovských spoločností o povolenie podielových fondov nehnuteľností, teda realitných fondov.
Peniaze, ktoré investori vložia do realitných fondov, ich správcovia investujú do rôznych projektov týkajúcich sa nehnuteľností. Podľa zákona by v portfóliu realitného fondu mali prevažovať priame investície do nehnuteľností. Okrem nich môže fond investovať aj do majetkových účastí v realitných spoločnostiach, ktoré s realitami obchodujú, stavajú ich, rekonštruujú alebo spravujú či prenajímajú.
Pri priamom investovaní do nehnuteľností môžu fondy profitovať z vyššej ceny pri ich predaji alebo získavať pravidelné príjmy z prenájmov. "Najvyšší dôraz sa zrejme bude dávať na tradičné a vo svete vždy najviac zastúpené kategórie - obchodné a kancelárske priestory, priemyselné priestory a rezidenčnú výstavbu," povedala Karin Gostanian z AM Slovenskej sporiteľne. Najnovším trendom vo svete je podľa nej vyhľadávať netradičné typy nehnuteľností, ako sú napríklad zdravotnícke zariadenia, priestory v oblasti infraštruktúry, študentské domovy alebo záhradné centrá.
Realitné fondy patria podľa zákona medzi špeciálne fondy a môžu byť otvorené aj uzavreté. "Predovšetkým majú investovať do nehnuteľností, do portfólia môžu nakupovať aj iné cenné papiere, a to podľa pravidiel na rozloženie a obmedzenie rizika pre špeciálny podielový fond v súlade so zákonom," povedala Tatiana Balážová z ČSOB AM. Minimálna investícia do realitného fondu je 3000 eur (110-tisíc korún).
Portfólio-manažéri považujú investíciu do realitných fondov za pomerne stabilnú, investovať však teba na dlhší čas. Investícia sa bude zhodnocovať v závislosti od vývoja na trhu nehnuteľností. "Výhodou je, že slovenský trh sa ešte len vyvíja a ekonomika prudko rastie, čo priťahuje zahraničných investorov, rastie aj kúpna sila obyvateľstva," povedal Pavol Bulla z Pioneer Investments. Pripomenul však, že realitný trh je na Slovensku koncentrovaný najmä do Bratislavy a veľkých miest, a diverzifikácia bude pomerne ťažká. Nevýhodou môže byť teda aj jeho likvidita.
"Investor si musí uvedomiť, že jeho investičný horizont by mal byť dlhší, pretože obchodovanie s nehnuteľnosťami sa z pohľadu obdobia potrebného na transakciu nedá porovnať s cennými papiermi," hovorí Gostanian. (of)