Na BHS 2006 si zahrá aj virtuóz Rudolf Buchbinder.
FOTO – BHS
Čím bude teda náš najstarší festival iný? Nebývalou prehliadkou symfonickej hudby.
„Dá sa povedať, že tohtoročné BHS budú orchestrálnym festivalom - z celkove 26 koncertov je 16 orchestrálnych,“ hovorí predseda festivalového výboru Miloš Jurkovič. Do Bratislavy sa chystajú Bayerisches Staatsorchester, Beethoven Orchester Bonn, Budapest Festival Orchestra, ale napríklad aj Pražská komorná filharmónia či exoticky znejúca Arménska filharmónia.
S orchestrami pricestujú aj renomovaní dirigenti - Kent Nagano, Iván Fischer či Jiří Bělohlávek, ktorého návrat do Reduty, kde bude väčšina koncertov BHS, bude trochu špecifický. Pred niekoľkými rokmi odtiaľ po konflikte s ministerstvom kultúry odišiel z postu umeleckého riaditeľa Slovenskej filharmónie.
Čo bolo, nebolo, ako tvrdí jeden klasik, a platí to aj v tomto prípade. Bělohlávek príde a spolu s ním aj jeho talentovaný žiak, mladý dirigent Jakub Hrůša, ktorý sa predstaví na samostatnom koncerte Budapest Festival Orchestra.
Najjagavejšími hviezdami – sólistami na tohtoročných BHS sú traja pianisti Dezsö Ránki, Rudolf Buchbinder, Eugen Indjic a renomovaný britský vokálny súbor I Fagiolini špecializovaný na starú hudbu.
Silné zastúpenie majú aj huslisti, ktorých mená síce nepatria medzi absolútnu svetovú špičku, ale chystajú sa uviesť hneď niekoľko významných diel z husľového repertoáru - zaznejú koncerty Šostakoviča, Prokofieva, Brittena, ale aj Mozarta a slovenského skladateľa Jozefa Podprockého.
Rok 2006 je aj rokom Mozartovho výročia, ktoré festival pripomenie počas viacerých večerov. Niektoré sú zostavené iba z jeho diel, na iných zaznejú skladby Mozartovi venované z pera iných autorov (Čajkovskij, Ibert) a záverečné tóny Bratislavských hudobných slávností budú patriť jeho majestátnej Omši c mol.
Z domácich skladateľov tentoraz písal dielo na priamu objednávku festivalu Mirko Krajčí. Dostalo názov Krása večnosti a je určené pre soprán, miešaný zbor a orchester.
Okrem neho ešte zaznejú premiéry Podprockého, Hatríka, Szeghy a Zagara. Z tvorby ďalších skladateľov treba ešte upozorniť na uvedenie Symfónie č. 7 Alexandra Moyzesa, ktorá patrí medzi najlepšie slovenské príspevky do svetového orchestrálneho repertoáru.
Sympatické je, že organizátori okrem renomovaných domácich interpretov dali možnosť predviesť sa aj mladým hudobníkom, v programe BHS nechýba ani tradičná súťaž New Talent.
Podrobnejšie informácie možno nájsť na internetovej stránke www.bhsfestival.sk.