
Britský premiér Tony Blair míňa plagát, ktorý varuje pred nákazou slintačky a krívačky. FOTO - REUTERS
volebný deň sa teraz javí 7. jún 2001. Aj tento dátum však bude závisieť od toho, ako sa vyvinie krízová situácia okolo slintačky a krívačky.
Včera všetko nasvedčovalo, že Blair volebnú dilemu vyriešil. Na jednej strane boli dobré preferencie labouristickej strany, čo ho hnalo do volieb. Na druhej strane musí konať aj ako predseda vlády riešiaci vážnu krízu, ktorý ľudí k urnám v čase zúriacej nákazy slintačky a krívačky nepustí.
„Predseda vlády bude konať v najlepšom záujme krajiny,“ také bolo včera jediné vyhlásenie, ktoré poskytla Blairova administratíva. „Nezvolá voľby ani dnes, ani zajtra, ani tento týždeň,“ povedal však jeden z vládnych zdrojov pre Reuters. Ak by sa voľby mali konať 3. mája, musel by ich Blair vyhlásiť ešte tento týždeň.
Parlament v prípade odkladu všeobecných volieb musí prijať zvláštny zákon o ich presunutí na iný termín. Ak sa komunálne voľby nebudú konať, prvýkrát od druhej svetovej vojny sa stane, že voliči nebudú môcť ísť k volebným urnám v pôvodne naplánovanom termíne.
Epidémia slintačky a krívačky s narastajúcimi rozmermi stupňovala aj tlak na Blaira, aby voľby nevyhlásil. Po opozičných labouristoch sa napríklad v piatok ozval aj arcibiskup z Yorku, ktorý je druhým najvýznamnejším predstaviteľom anglikánskej cirkvi.
Všetko nasvedčuje, že premiér nákaze obetuje aj výrazný náskok v prieskumoch verejnej mienky, ktoré mu predpovedali jednoznačné víťazstvo vo voľbách. Jeden z posledných prieskumov však ukázal aj to, že až 63 percent ľudí je proti konaniu volieb v máji.
Nákaza stále naberá na sile - len včera pribudlo ďalších päťdesiat nových prípadov nákazy, celkový počet sa už blíži k deviatim stovkám.
Úrad britského premiéra ešte donedávna odklad volieb odmietal s odôvodnením, že by to poškodilo turistický priemysel, pretože vláda by tak vyslala svetu signál, že Británia je uzavretá.
(mch, reuters)