ého kúta. V uplynulom štvrťroku sme boli svedkami trojnásobného zníženia kľúčových úrokových sadzieb americkou ústrednou bankou. Tento výnimočný menovopolitický trojskok je pre absolútnu väčšinu všeobecným burzovým znamením, že akciové kurzy skôr či neskôr vystrelia nahor - ako to bolo v minulosti. Menšie úroky vedú totiž k nižším splátkam podnikových úverov. Firmy si berú viac kreditov na modernizáciu jestvujúcich a budovanie nových prevádzok. Prijímajú nových pracovníkov. Rozbieha sa konjunkturálny motor, klesá nezamestnanosť. A v neposlednom rade sa zvyšuje podnikový zisk, ktorý je základným mikroekonomickým ukazovateľom na všetkých efektívne fungujúcich burzách.
V polovici uplynulého týždňa sa na hlavy obchodníkov účastín zvalila ďalšia lavína nepriaznivých správ o ziskových vyhliadkach pionierov novej ekonomiky. Telekomunikačný koncern Nortel Networks už tretí raz v krátkom čase varoval, že nedokáže splniť očakávania burzových augurov do budúcnosti. Teda že bude mať nižšie tržby (a tým aj zisk), než pôvodne predpokladali finanční analytici. V podobnom tóne sa niesli aj tlačové bulletiny firmy Palm, vyrábajúcej počítače do dlane, producentov polovodičov Vitesse a Transwitch, ako aj ďalších novoekonomických matadorov. Nervozita z ďalšej vlny negatívnych správ z podnikovo-ziskového frontu sa následne preniesla na celý parket.
Výsledok? Začiatkom týždňa sme boli svedkami prvých náznakov kurzového znovuoživenia. Hlavný ukazovateľ starej ekonomiky Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších priemyselných a technologických gigantov) sa prehupol cez hranicu 9400 bodov. Stredajší pokles bol súčasne koncom krátkodobej priaznivej tendencie, trvajúcej necelý týždeň. Kľúčový barometer novej ekonomiky Nasdaq Composite (index vyše 5500 infotechnologických spoločností) sa úspešne vyšplhal nad úroveň 1900 bodov a po stredajšom prepade opustil, podobne ako Dow Jones, niekoľkodňový pozitívny trend.
V kocke: Súčasná situácia na burze podozrivo pripomína príslovečný začarovaný kruh. V dôsledku klesajúcich kurzov okresávajú firmy investičné výdavky. To však vedie k znižovaniu podnikového obratu a (z makroekonomického hľadiska) ochladeniu konjunkturálnej atmosféry, čo zase „tlačí“ na akciové kurzy. A znížená hodnota účastín má zase za následok ďalší pokles investičných firemných rozpočtov - a tak ďalej a tak dokola. Čo finančným trhom chýba, je (makro- alebo mikroekonomická) správa, ktorá by bola vstave preťať spomínaný gordický uzol.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov