Na výrobu šperkov sa využívajú prírodné diamanty, ktoré majú vysoký index lomu. Na rozdiel od iných drahých kameňov sa totiž diamanty nedarí syntetizovať v rovnako vysokej kvalite. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Jednou z možností ako investovať je aj vytvoriť si vlastné portfólio z diamantov. Občania krajín Európskej únie podľa spoločnosti Diamonds International Corporation (D.I.C.) ukladajú do diamantov priemerne asi 7 percent svojich disponibilných príjmov.
Nejde však o investíciu, pri ktorej sa investor hrá s kurzmi a sleduje ich rýchle pohyby. Cena diamantov za posledných sto rokov nezažila žiadny prepad a na svetových trhoch stabilne rastie, aj keď veľmi pomaly.
Získať tzv. investičný diamant sa dá aj na Slovensku od zhruba 200-tisíc korún. Aby skutočne zarábal, je lepšie investovať 2 až 3 milióny korún. Pri menších sumách investor zarobí v priemere 3 až 7 percent ročne, teda o niečo viac ako napríklad momentálne na termínovanom účte v banke. Pri vyšších sumách môže ročné zhodnotenie dosiahnuť aj 15 percent. "Investícia do diamantov je na päť a viac rokov, aby zhodnotenie kameňa pokrylo predajné náklady a investor aj niečo zarobil," povedal Přemysl Synek z D.I.C.
Podobne ako pri akciách alebo napríklad dlhopisoch aj portfólio z diamantov je možné meniť. Každý diamant má totiž rôzny výnos a likviditu. Rozhoduje jeho hmotnosť, čistota, farba a podobne.
Derivátový trh s diamantmi zatiaľ neexistuje. Nejde totiž o strategickú priemyselnú surovinu, pri ktorej by sa obchodníci museli poistiť proti pohybom kurzu termínovými kontraktmi. Existujú však komoditné burzy s diamantmi - najvýznamnejšie sú v Antverpách a Brémach. Diamantová burza je na rozdiel od akciovej skôr prestížnym klubom pre vybraných producentov a odberateľov, nie však pre špekulujúcich obchodníkov. Diamanty sú známe svojimi výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami, najmä tvrdosťou a vysokou disperziou svetla. Najslávnejšie diamantové bane sú v Južnej Afrike, medzi veľkých producentov diamantov však patrí aj Austrália, Zair, Botswana, Rusko či Kanada. Najvýznamnejším hráčom na trhu s diamantmi je juhoafrická spoločnosť De Beers.
Diamant je vlastne polymorfná modifikácia uhlíka, ktorá vzniká pri vysokej teplote a vysokom tlaku. Na priemyselnú spotrebu sa od roku 1955 vyrábajú syntetické diamanty. Na rozdiel od iných drahých kameňov - zirkon, korund či zafír - sa diamanty nedarí syntetizovať v rovnako vysokej kvalite, preto sa na výrobu šperkov využívajú prírodné diamanty, ktoré majú vysoký index lomu.
Doteraz najväčší diamant, ktorý sa našiel v prírode, je Cullinan. Objavili ho 24 míľ východne od Pretórie v Juhoafrickej republike a mal 3106 karátov (621,2 gramu). (of)