Ľudovít Rajter ako violončelista (1943).
FOTO ARCHÍV ĽR
slovenských autorov v zahraničí, nedožité sté narodeniny druhého zaradilo UNESCO do svojho kalendára výročí umeleckých osobností, najmladší z trojice pripravil v tomto roku hneď niekoľko pozoruhodných aktivít. A tvorba všetkých troch autorov zaznie v najbližších dňoch.
Festival Bratislavské hudobné slávnosti pripravuje večer, v ktorom figuruje Symfónia č. 7 od Alexandra Moyzesa (23. 9.). Jedno z najosobnejších diel veľkého symfonika uvedie jeho posledný žiak Peter Breiner, ktorý tvrdí, že v svetovom orchestrálnom repertoári nie je veľa takých úchvatných pomalých častí, akú sa podarilo napísať Moyzesovi.
Mená Ľudovíta Rajtera a Vladimíra Godára sa už tento týždeň budú skloňovať na festivale Konvergencie. Úvodný koncert, ktorý sa bude konať zajtra v Primaciálnom paláci nesie názov Cello Colloseum s dodatkom Hommáge á Ľudovít Rajter. Nezvyčajná zostava ôsmich violončelistov v rámci programu uvedie aj dve skladby muža, ktorý bol známy najmä ako dlhoročný dirigent Slovenskej filharmónie. Popritom sa však stihol venovať aj komponovaniu a vyštudovať hru na violončelo.
Celý koncert sa bude nahrávať a skladby by sa mali objaviť na profilovom CD Ľudovíta Rajtera. Ďalšou aktivitou súvisiacou s jeho výročím je paralelná štvrtková akcia – vernisáž fotografií v pezinskom múzeu, ktorá sa uskutoční zajtra o 17.00 h. Výstavu si bude možné pozrieť až do konca novembra.
Konvergencie dajú priestor aj ďalšiemu oslávencovi. Hudbu Vladimíra Godára festival uvedie hneď trikrát – najskôr premiéru jeho variácie na východoslovenskú ľudovú pieseň pre dve violončelá (15. 9.), potom ešte Jesennú meditáciu a Déploration sur la mort de Witold Lutoslawski (15. 9.).
Nedávno sa na trhu objavila nahrávka jeho skladieb pre ženský hlas a komorný orchester. Spojenie Godára s Ivou Bittovou a súborom Solamente Naturali sa ukázalo ako veľmi silné.
Exportnému potenciálu albumu Mater určite výrazne pomôže aj dohoda s prestížnym nemeckým vydavateľstvom ECM, ktoré ho prevzalo do svojho katalógu.