Al Gore vo filmovom dokumente Inconvenient Truth.
FOTO – OUTNOW
Zatiaľ čo Bushova administratíva ignoruje Kjótsky protokol, iniciatíva prichádza zdola. Čo odmieta vedenie krajiny, to podporujú už tri stovky amerických miest.
Ich starostovia prijali prísne pravidlá na ochranu životného prostredia. Schwarzenegger zisťuje, že zelená agenda voličov čoraz viac oslovuje, takže sa mu zrejme oplatí opustiť stranícky konzervatívny dogmatizmus.
Svet filmu a politiky sa neprelína iba v živote rakúskeho svalovca, ale aj v prípade bývalého Clintonovho viceprezidenta. Al Gore je známy svojou angažovanosťou, čo dokladá aj úspešný filmový dokument An Inconvenient Truth (Nepríjemná pravda). V amerických kinách sa mu darí až prekvapivo dobre.
Al Gore už stihol vydať aj rovnomennú knihu – podobne ako film je zmesou jeho osobného príbehu a faktov o globálnom otepľovaní.
Kritici na filme oceňujú, s akým šarmom a humorom dokázal uviesť túto katastrofickú tému. Ľudia podľa všetkého reagujú pasívne, ak ich iba strašíte, lepšiu odozvu majú hrozby spojené so zábavou.
Infotainment, teda spojenie informácií a zábavy, už nie je typické iba pre televízne spravodajstvo. Ak chce niekto niečo povedať svetu, nesmie nudiť.
Platí to aj o ďalšom zelenom hite tejto sezóny, americkom dokumente Who Killed the Electric Car?
Na odpoveď kto zabil elektrické auto, si režisér Chris Payne zvolil formu klasickej detektívky – s jedným nebožtíkom a množstvom podozrivých.
V roku 1996 to vyzeralo, že najľudnatejší americký štát čoskoro ovládnu elektrické automobily. O desať rokov neskôr po nich niet v Kalifornii prakticky žiadnej stopy. Kedysi aj veľké spoločnosti ako General Motors investovali veľké prostriedky do ich výroby, po čase ich však stiahli z trhu a zošrotovali. Film sa pohráva s konšpiračnými teóriami a hľadá vinníkov.
Nachádza ich v ropných spoločnostiach, automobilkách, v samotných spotrebiteľoch a samozrejme aj v americkej vláde.
V tomto dokumente to vyzerá, že posledným ekologicky mysliacim americkým prezidentom bol Jimmy Carter. Medzi prvými vecami, ktoré urobil jeho nástupca Ronald Reagan bolo, že zo strechy Bieleho domu odstránil solárne kolektory.
Elektrický automobil mal neveľký, ale veľmi angažovaný fanklub. Vo filme ako jeho priaznivci vystupujú aj Tom Hanks a Mel Gibson.
Auto sa neujalo pre mnohé fakty, od veľkej ceny, ktorá je príznačná pre každý nový výrobok, až po nevôľu firiem a ropných gigantov. Tí dokonca viedli reklamnú kampaň o tom, že elektrické auto ohrozuje životné prostredie.
Nie je však až také mŕtve ako tvrdí dokument, darí sa jeho hybridným nasledovníkom.
Napríklad, Toyotu Prius si tento rok kúpilo už vyše 140-tisíc zákazníkov. A ešte viac divákov začalo chodiť na zelené dokumenty.
Autor: JÁN GREGOR, Londýn (Autor je publicista)