Po dlho odkladanom štarte raketoplánu už let prebieha podľa plánu. Pri náročnom manévri sa stroj vo vzdialenosti asi 180 metrov od stanice otočil o 360 stupňov. Dvaja zo stálych členov posádky ISS v tom momente fotografovali povrch raketoplánu. NASA chce analýzou fotografií potvrdiť informácie, že plášť raketoplánu po štarte ostal neporušený. Raketoplán sa následne spojil o 12.48 h s ISS.
Posádka krátko po manévri vstúpila na palubu vesmírnej stanice. Už dnes ju čaká prvý z troch výstupov do vesmíru.
Dvaja z astronautov Joe Tanner a Heidemarie Stefanyshyn-Piperová večer začali s novou procedúrou postupného okysličovania organizmu. Ich telá tak budú na vstup do otvoreného priestoru pripravené skôr ako pri predchádzajúcich letoch a môžu v ňom zostať viac ako šesť hodín.
Raketoplán do kozmu prepravil dva solárne panely, ktoré zdvojnásobia energetické zásobovanie stanice. Nosné rameno raketoplánu už oba kolektory priblížilo k zariadeniu. Hlavnou úlohou posádky je pripevniť štrnásťmetrový nosník k povrchu ISS. Nakoniec astronauti rozvinú slnečné panely do šírky 73 metrov a natočia ich k Slnku.
Podľa NASA ide o jednu z najnáročnejších misií v histórii amerických letov k ISS. V konečnej fáze výrazne zmení vzhľad aj rovnováhu stanice, čo by malo potvrdiť, že ide o najväčší vesmírny projekt vybudovaný človekom.
Medzinárodná vesmírna stanica sa po obežnej dráhe pohybuje rýchlosťou viac ako 28-tisíc kilometrov za hodinu vo výške 349 kilometrov nad povrchom Zeme.
Raketoplán sa má na zem vrátiť 20. septembra. Americký vesmírny program počíta ešte so štrnástimi letmi k ISS do roku 2010, keď raketoplány úplne vyradia. Nahradiť ich majú nové vesmírne lode.
Autor: jk