Zníženie príspevkov v druhom pilieri by sa najviac dotklo občanov s nízkymi príjmami. Ich závislosť od nestabilného štátneho dôchodkového systému by sa zvýšila, lebo z dôchodkového sporenia by získali nižšie penzie.
ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA
BRATISLAVA - Ministerstvo financií uvažuje, že výpadok vo verejných financiách vyrieši sporným znížením percenta odvodov, ktoré sa pripisuje na účty sporiteľov v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Ľudia pritom do druhého piliera vstupovali s tým, že si budú šetriť 9 percent zo mzdy. Tieto peniaze sa dajú aj dediť.
Hovorca ministerstva Miroslav Šmál hovorí, že znížiť odvody na účty je jedna z možností. „V žiadnom prípade to však nie je definitívna verzia.“
Rezorty práce a financií prepočítavajú, aké dosahy na verejné financie by malo, ak by do dôchodkových spoločností neposielali firmy svojim zamestnancom deväť, ale iba šesť percent z ich hrubej mzdy.
„Je predčasné hovoriť o definitívnom riešení situácie,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová.
Ministerstvo hľadá peniaze
Rezort financií zdôvodňuje návrh zastavením privatizácie, pre ktoré sa rozhodla súčasná vláda. Deficit spojený so zavádzaním druhého dôchodkového piliera plánovala bývalá vláda vykrývať zdrojmi z privatizácie. Vyčlenila sa na to viac ako 70 miliárd korún, ktoré podľa odhadov mali vystačiť do roku 2009. Z účtu ministerstva odišlo na tento účel do Sociálnej poisťovne zatiaľ 12,1 miliardy korún. Ministerstvo financií počítalo s tým, že po tomto dátume by peniaze štát získal zvýšením verejného dlhu, prípadne vytvorením prebytku v štátnom rozpočte.
Smer už pred voľbami uvažoval, že ak bude môcť, zníži odvody do druhého piliera. Predseda vlády Robert Fico sa neskôr viackrát vyjadril, že „koalíciu znepokojujú obavy z narastajúceho deficitu Sociálnej poisťovne, lebo polovica peňazí sa odsúva do súkromných spoločností“. Podľa neho treba zmeniť „nevýhodný pomer rozdelenia dôchodkových odvodov, napríklad na 12 percent pre Sociálnu poisťovňu a 6 percent pre dôchodkovú spoločnosť“.
Vo vládnom programe sa však o znížení percenta odvodov pre druhý pilier nehovorí.
Podľa informácií SME ministerstvo práce nepripravuje zmenu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá by priniesla zníženie odvodov z 9 na 6 percent z hrubej mzdy. „Zatiaľ sa v tom nič konkrétne nerobí,“ povedal nemenovaný zdroj z prostredia ministerstva.
Tomanová s DSS o znížení odvodov nehovorila
Ministerka práce Viera Tomanová pred mesiacom pre SME povedala, že prípadným zmenám v druhom pilieri bude predchádzať dôkladná analýza a stretnutia so zástupcami dôchodkových spoločností.
Daniela Bendíková z Asociácie dôchodkových spoločností potvrdila, že zatiaľ ich v tejto súvislosti na dialóg nikto nevyzval. „Ministerka zástupcom asociácie na poslednom stretnutí prisľúbila, že v prípade úvah o úprave základných princípov starobného dôchodkového sporenia ministerstvo bude s nami rokovať,“ hovorí.
Dôchodkové spoločnosti považujú zníženie príspevku, ktorý sa odvádza na účet sporiteľov, za nesystémový a destabilizačný krok, ktorý by úplne zmenil podmienky celého druhého piliera.
„Oslabenie dôchodkového sporenia by sa najviac dotklo sporiteľov s nízkymi príjmami, čím by sa cieľ sporiteľa - získať v budúcnosti lepší dôchodok - narušil, resp. musel by sporiť dlhšie obdobie,“ povedala Tatiana Balážová z ČSOB DSS.
Nižšie percento deficit nevyrieši
Zníženie percenta odvodov nie je podľa Radovana Ďuranu z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz riešením deficitu verejných financií. Problém je podľa neho najmä v zásluhovosti prvého piliera, do ktorého odchádza takisto 9 percent hrubej mzdy zamestancov, ktoré štát ihneď rozdá súčasným dôchodcom.
„Odvody by museli neustále rásť, aby dobiehali demografický deficit. Nedá sa to však riešiť tým, že sa z kapitalizačného piliera odčerpajú peniaze,“ povedal Ďurana. Optimálne by podľa neho bolo, ak by sa prvý pilier obmedzil len na solidárnu dávku, ktorá by zabezpečila základnú istotu.
Autor: Marianna Onuferová ĽUBOŠ JANČÍK