Česko v spore s Nomurou prehráva

PRAHA - Švajčiarsky federálny najvyšší súd včera zamietol žalobu Českej republiky, týkajúcu sa arbitráže s japonskou firmou Nomura, oznámil včera spravodajský server iDnes. Česko sa pokúšalo spochybniť marcové rozhodnutie arbitráže, že štát nedokázal ochr

Zľava niekdajší generálny riaditeľ skrachovanej Investiční a poštovní banky (IPB) Jan Klacek, jeho zástupcovia Libor Procházka a Aladár Blaas (vpravo) počúvajú 6. júna 2006 člena bývalého predstavenstva banky Jiřího Fabiána pred začiatkom prvej trestnej kauzy na mestskom súde v Prahe. V roku 2000 bola na IPB uvalená nútená správa a následne boli všetky jej aktíva a pasíva prevedené na ČSOB. IPB bola údajne tunelovaná jej vysokými manažérmi.

FOTO - ČTK

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PRAHA - Švajčiarsky federálny najvyšší súd včera zamietol žalobu Českej republiky, týkajúcu sa arbitráže s japonskou firmou Nomura, oznámil včera spravodajský server iDnes. Česko sa pokúšalo spochybniť marcové rozhodnutie arbitráže, že štát nedokázal ochrániť investície spoločnosti Saluka, dcérskej spoločnosti Nomury.

Nomura žalovala český štát o 40 miliárd českých korún (viac ako 53 miliárd slovenských korún).

Spor vznikol, keď vláda zachraňovala banku IPB pred krachom a za hektických okolností previedla jej aktíva a pasíva na ČSOB. Stalo sa tak po tom, ako Česká národná banka uvalila 16. júna 2000 na IPB nútenú správu.

SkryťVypnúť reklamu

Informáciu, že súd českú sťažnosť zamietol, potvrdil hovorca Nomury v Česku Jiří Hrabovský. Hovorca ministerstva financií Jaroslav Růžek oznámil, že rozhodnutie súdu zisťuje.

„Verdikt švajčiarskeho súdu znamená, že londýnska arbitráž teraz vstupuje do druhého kola, v ktorom sa bude prejednávať rozsah odškodnenia, ktoré bude musieť Česko Nomure zaplatiť za to, že sa k Saluke ako investorovi v IPB správala diskriminačným spôsobom,“ povedal Hrabovský.

Rostislav Pekař z advokátskej kancelárie Squiry, Sanders & Demp­sey, ktorý bol členom tímu právnikov pre spor s Nomurou, sa nedal zastihnúť. Pracovníčka advokátskej kancelárie tlmočila jeho odkaz, že sa k sporu teraz vyjadrovať nebude.

Ministerstvo financií v žalobe podanej na švajčiarskom súde tvrdilo, že arbitrážny tribunál zle rozlišoval medzi Nomurou a Salukou. Saluka podľa ministerstva žiadnu škodu neutrpela, pretože sa majiteľom akcií IPB stala až po tom, ako Česko zmenilo svoju koncepciu verejnej podpory bánk, píše iDnes. Podľa švajčiarskeho súdu bola česká žaloba neodôvodnená a Česko musí zaplatiť aj náklady súdneho sporu 100-tisíc švajčiarskych frankov a náklady Nomury 150-tisíc frankov, uvádza server. Celkovo ide teda o takmer 5 miliónov českých korún.

SkryťVypnúť reklamu

V spore Česka s Nomurou sa vedie ešte tzv. zürišská arbitráž, v ktorej Česko žaluje japonskú finančnú skupinu o 111 miliárd českých korún (148 miliárd slovenských) ako náhradu nákladov spojených s nútenou správou v bývalej IPB. V prípade sa začiatkom septembra skončili ústne rokovania, arbitri teraz dôkazy posudzujú. Termín pre rozhodnutie nie je určený.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu