Z filmu Tancujem sám so sebou.
FOTO – CINEMATIK
No nie smeru Nový nemecký film, ktorý označoval tvorbu režisérov ako Volker Schlöndorff, Rainer Werner Fassbinder či Werner Herzog od konca 60. rokov. „Nový“ tu znamená súčasný. Cinematik uvedie tri nemecké filmy mladých tvorcov, ktoré boli nakrútené v treťom miléniu.
Súčasná nemecká tvorba je veľmi rôznorodá. Zachytávajú ju aj snímky Zucker to dokáže, Tancujem sám so sebou a Ako zmeniť svet k lepšiemu. Zaostrujú na súčasné Nemecko, respektíve jeho mikrosvety. V sekcii je komédia, dokumentárny film a tzv. mockumentária. Tri rôzne témy, tri rôzne žánre, no jeden spoločný menovateľ: hľadanie a túžba po lepšom živote.
Bývalý športový reportér Jakob Zucker v komédii Zucker to dokáže (réžia Dani Levi) hľadá svoju stratenú židovskú identitu, aby sa dostal k dedičstvu. V dokumentárnej snímke Tancujem sám so sebou (réžia Judith Keil, Antje Kruska) hľadajú postavy šťastie v džungli veľkomesta. V snímke Ako zmeniť svet k lepšiemu (réžia Jörn Hintzer, Jakob Hüfner) ide o hľadanie nových perspektív v súčasnom Nemecku zápasiacom s rôznymi problémami.
Šťastie hľadali tieto snímky už na viacerých festivaloch. A našli. Zucker to dokáže získal celý rad diváckych ocenení, a z udeľovania Nemeckých filmových cien si odniesol ocenenie za najlepší film, réžiu i scenár.
Dokumentárna snímka Tancujem sám so sebou o troch Berlínčanoch troch generácií, ktorí skutočné šťastie prežívajú až na tanečnom parkete, si z festivalu DOK Lipsko odniesla cenu Discovery. V odôvodnení sa uvádza, že „svoju dramaturgiu rozvíja z osudov troch smutných hrdinov bez toho, aby na to potreboval sociologické vysvetlenia či symbolické motívy. Je to ľudský film bez vysmievania a arogancie - a miestami sa musíme smiať cez slzy“.
Treticu filmov uzatvára snímka Ako zmeniť svet k lepšiemu. Patrí do špeciálnej skupiny filmov „mockumentárií“ - teda snímok, ktoré sa tvária, že sú dokumentárne, ale pritom sa nezakladajú na faktoch či reálnych udalostiach. Ako zmeniť svet k lepšiemu sa premietal na viacerých festivaloch, okrem iného ho diváci mohli vidieť na minuloročnom festivale v Karlových Varoch.
Autor: Ildikó Pongó (Autorka je publicistka)