Zo slovenských umelcov sa na bienale objaví len Richard Fajnor s Galériou na telo, grafity, ktoré si umelec nechal nastriekať na telo v Rumunsku.
FOTO – SPACE
ladateľ súkromnej galérie Space Juraj Čarný zámery Crazycurators Bienale. Začne sa v posledný septembrový deň a bude prebiehať celý október.
„Malé“ znamená, že galéria Space oslovila šiestich kurátorov zo šiestich krajín a každý z nich vybral do bienále jediného umelca. Na kultúrnych stránkach SME postupne predstavíme jednotlivých umelcov, ktorých počas októbra uvidia návštevníci galérie Space.
Budú pochádzať z rovnakých krajín ako kurátori, teda zo Slovenska, Slovinska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska. Zvláštnym hosťom bude srbská umelkyňa Tanja Ostojič, ktorá počas bienále v rezidencii Space usporiada vlastnú výstavu.
Zabudli sme povedať: Space sa presťahoval. Do nádherného priestoru na Lazaretskej ulici v Bratislave s rozkvitnutou záhradou so slnečnicami a s izbami, ktoré budú slúžiť nadchádzajúce mesiace ako výstavné priestory, ateliéry, izby pre rezidentov aj ako pracovné priestory galérie. Momentálne v jednej z nich maľuje Dorota Sadovská veľkorozmerný obraz.
Od 21. septembra sa tam nasťahuje prvý rezident, český kurátor Radek Váňa. A potom 30. septembra sa začína Crazycurators Bienale.
Značka Crazycurators sa neobjavuje prvýkrát. Juraj Čarný hovorí o jej reštarte. „V roku 2002 sme začali spoluprácu s pražskou galériou Display, varšavskou Raster a budapeštianskou Trafo. Robili sme spoločný projekt, ktorý pozostával z výskumu a tiež z výmeny umelcov. Značku použijeme tiež pre cenu Crazycurators Award, ktorú udelíme mladému slovenskému umelcovi.“
Ďalšou novinkou Space sú už spomenuté rezidenčné pobyty pre umelcov a umeleckých teoretikov. V zahraničí bežná prax, na Slovensku vzácny výskyt. Zatiaľ ich organizuje najmä Stanica Žilina.
Rezident Radek Váňa sa v Space „zabýva“ na jeden mesiac, po ňom príde poľská umelkyňa a v decembri ju vymieňa taliansky umelec.
„Hlavnou ideou bolo priviezť do Bratislavy kvalitných súčasných umelcov, teoretikov a kritikov, ktorí by sem prišli tvoriť a zároveň by komunikovali s miestnym prostredím. Nechceme im iba dať k dispozícií byt, ale im chceme poskytnúť informácie z lokálnej umeleckej scény, zoznámiť ich so zaujímavými umelcami, aby vznikli nové projekty, ktoré budú reflektovať Bratislavu a slovenskú umeleckú scénu,“ vysvetľuje Čarný.
On sám absolvoval rezidenčný pobyt vo viedenskom Museumsquartier, ktoré v tomto programe pokračuje.
Space sa tiež bude snažiť nielen zahraničných umelcov importovať, ale podľa možností aj slovenských exportovať.
„Keď umelci skončia školu, ocitnú sa v zložitom životnom období, kým sa etablujú. Buď začnú robiť biznis, ktorý ich často zhltne, alebo sa snažia vyžiť z umeleckej produkcie, čo nie je jednoduché. Rezidencia je model, ktorý umožňuje mladým umelcom, aby prežili a tvorili,“ hovorí Juraj Čarný.