Moslimovia žijú americký sen ešte silnejšie

NEW YORK - Tesne po teroristických úto­koch sa prílev imigrantov z moslimských krajín do Spojených štátov na čas zastavil. Teraz sa do Spojených štátov vracajú a prichádza ich viac ako kedykoľvek predtým.

Žena píše odkaz na spomienkovú tabuľu obetiam teroristických útokov z 11. 9. 2001 na Ground Zero v New Yorku.

FOTO – REUTERS

Vlani dostalo povolenie na trvalý pobyt 96-tisíc ľudí z moslimských krajín, čo je najviac za uplynulých 20 rokov.

Od Ameriky si všetci sľubujú začiatok nového života, zlepšenie ekonomickej situácie a mnohí aj osobnú slobodu.

V moslimskej populácii v USA je v porovnaní s ostatnými obyvateľmi vyššie percento vysoko­školsky vzdelaných ľudí. Podľa štatistík zarábajú americkí moslimovia o 20 percent viac než iní Američania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odhadov žije v Amerike šesť miliónov moslimov. Prichádzajú ako utečenci, študenti, aj ako turisti. Na moslimov rodení Američania ešte stále - často podvedome - pozerajú nevraživo alebo aspoň podozrievavo.

V New Yorku, Chicagu i Los Angeles vyrástli veľké mešity už pred rokom 2001. Po 11. septembri sa mešity stali terčom útokov a tisícky moslimov deportovali. Mnohí si zmenili mená, aby sa vyhli diskriminácii. Z Mohamedov sa stali Moeovia, z Usámov Samovia. Veľa moslimských rodín odišlo do Kanady.

Tí, ktorí zostali, držia spolu. Zmobilizovali sily. Začali sa zaujímať o svoje práva a zorganizovali sa v boji proti spornej politike federálnych úradov, napríklad proti vlasteneckému zákonu. Moslimské strediská sú lepšie organizované a ľudia majú ľahší prístup k právnej moci.

SkryťVypnúť reklamu

Pakistanka Núr Fátimová sa prisťahovala do Brooklynu pred pol rokom. Tesne po prílete odložila moslimskú šatku a začala pracovať ako členka ochranky v obchode. Zatiaľ je spokojná. Egypťan Ahmad Júsuf prišiel napriek tomu, že zásadne nesúhlasí s politikou americkej vlády v Iraku.

Núr Fátimová prišla do Brooklynu v pravý čas. Keby to bolo pred troma rokmi, naskytol by sa jej úplne iný pohľad na komunitu krajanov. Stovky pakistanských imigrantov odišlo, keď sa mali zaregistrovať na vládnych úradoch. Na ulici Coney Island, ktorej sa hovorí malý Pakistan, vtedy zatvorili 30 obchodov. Počet detí v miestnej škole klesol na polovicu.

Miestny podnikateľ Moe Razvi však zriadil stredisko pre imigrantov, začal s výučbou počítačov a zaviedol právnu poradňu. „Musia dokázať, že tu žijú ako americkí moslimovia a nie ako Pakistanci alebo Egypťania,“ hovorí Zahíd Bucharí z Georgetownskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Núr chodí do Razviho strediska na kurzy angličtiny. Pre ňu je Amerika krajinou príležitostí a rovnakých šancí. „Prišla som do do Ameriky, aby som sa zdokonalila. Je to, ako by som sa druhýkrát narodila,“ hovorí.

Dva zázraky Josha McClaina z 11. septembra

Josh McClain bol pred piatimi rokmi, keď teroristi zaútočili, na 66. poschodí južnej veže Svetového obchodného centra. Nikdy nezabudne na moment, keď do veže narazilo lietadlo. „Presne si pamätám ten zvuk. Pocit, ktorý som mal a všetko, čo sa dialo potom. Nie je to nič príjemné,“ spomínal pre televíziu ABC.

„Rozbehol som sa dole schodmi. Nevedel som, či prežijem, nevedel som poriadne, čo sa deje, v podstate som si myslel, že určite zom­riem.“

Von sa dostal cez suterén veže. „Bol to zázrak. A ďalší prišiel asi týždeň po tom, keď sme s manželkou zistili, že čakáme dieťa. Dcéru volám zázrak 11. septembra. Každý deň myslím na to, že by som ju nikdy neuvidel, keby som sa odtiaľ nedostal.“

SkryťVypnúť reklamu

(jah)

Manžel zosnulej: Nechcem, aby ostatní zabudli

„Čas vraj hojí všetky rany. Ja však nemôžem povedať, že je to po piatich rokoch ľahšie. Možno len menej ťažké,“ povedal pre denník The New York Times Michael Casey. Jeho manželka Neilie zahynula v lietadle, ktoré narazilo do severnej veže dvojičiek. „Rád by som zabudol na 11. september , ale nechcem, aby zabudli ostatní.“

11. september mu zobral matku jeho dcérky Riley, zároveň však našiel nový zmysel života. Jeho terajšia manželka, reportérka bostonskej pobočky televízie CBS, letela 11. septembra do New Yorku skorším letom. Cestou na dolný Manhattan videla, ako lietadlo narazilo do veže Svetového obchodného centra. Michael Casey dal pre manželku, ktorá zahynula, postaviť lavičku na floridskom Cape Code. Nezabúda, ale žije ďalej. Najmä pre dcéru.

SkryťVypnúť reklamu

(jah)

Autor: čtk/nyt

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu