Po dlhom váhaní ste sa predsa len rozhodli zúčastniť na veľkej digitálnej fotografickej revolúcii. Svojich Ľubiteľov a Prakticov ste zavreli do skrine, kúpili ste si nový digitálny fotoaparát a život (aspoň ten na záberoch) nikdy nevyzeral lepšie. Zo starých dobrých analógových čias vám však ostali fotografie a negatívy, ktoré by ste tiež chceli preniesť do digitálneho veku a uchovať v elektronickej forme. Výhody tohto riešenia sú zrejmé. Možností na jeho realizáciu je však viac.
Čo robiť, ak vám zostali iba fotografie
Najprístupnejším riešením pre bežného používateľa je obyčajný skener. Ten sa už pomaly stáva súčasťou štandardnej výbavy domácností a kancelárií, a to buď samostatne, alebo v kombinácii s tlačiarňou a kopírkou. Na skenovanie fotografií klasických rozmerov 9 x 13 centimetrov možno bez obáv použiť každý kvalitný skener s optickým rozlíšením 1200 x 2400 dpi. Podmienku dostatočného rozlíšenia väčšinou spĺňajú multifunkčné zariadenia.
Ak vás práve hromada fotografií, ktoré si žiadajú archivovať, presvedčila o nutnosti zaobstarať si skener, pri jeho nákupe sa vyvarujte najlacnejších a najtenších modelov. Nenechajte sa taktiež oklamať vysokým optickým rozlíšením. Ani rozlíšenie 2400 x 4800 dpi nemusí znamenať nič, ak je skener vybavený nekvalitným snímačom.
Okrem fotografií máte k dispozícii aj negatívy alebo diapozitívy
V takomto prípade sa vaším najlepším priateľom stane skener s nadstavcom na skenovanie 35-milimetrových negatívov a diapozitívov. Na trhu je k dispozícii niekoľko modelov pre bežných používateľov od rôznych výrobcov v cenovej kategórii od 3500 Sk. O ich kúpe by mal uvažovať každý, kto má doma väčší archív fotografií (vrátane negatívov) alebo diapozitívov.
Niektoré modely z vyššej cenovej kategórie navyše obsahujú funkcie ako automatická korekcia škrabancov a prachu na negatívoch a obnova vyblednutých negatívov a fotografií. Pri skeneroch spoločnosti HP sa takáto softvérová funkcia nazýva HP Real Life (HP Scanjet 4890). Spoločnosť Canon vo svojich výrobkoch ako CanoScan9950F používa technológie FARE Level 3 (pre negatívy) a QARE Level 3 (pre fotografie), založené na infračervenom snímaní. Skenery spoločnosti Epson sú vybavené funkciou Digital Dust Correction a technológiou ICETM (modely s prívlastkom Photo). Niektorí výrobcovia sľubujú dokonca aj opravu preexponovaných záberov a vyrovnávanie farieb.
Je toho na vás priveľa?
Ak nechcete investovať čas a peniaze do nákupu skenera a skenovania svojich fotografií a negatívov, ideálnym riešením pre vás bude návšteva špecializovanej fotozberne. Vo viacerých mestách sa začínajú objavovať fotolaboratóriá, ktoré poskytujú služby profesionálnej archivácie fotografií. Na internete ich možno nájsť niekoľko desiatok po zadaní slova "fotozberňa" do vyhľadávača. V ponuke majú nielen skenovanie negatívov (od 99 Sk za film s 36 políčkami) a diapozitívov (10 až 20 Sk za diapozitív bez rámčeka), ale aj skenovanie a retušovanie fotografií (od 150 Sk za hodinu).
SLAVOMÍR ČÉPLÖ