tried.
Špičkové telefóny sú v súčasnosti vybavené fotoaparátom s troma miliónmi bodov a do konca roka sa dajú na trhu očakávať mobily, ktoré budú mať ešte o jeden megapixel naviac.
Rozlíšenie snímacieho čipu a teda počet megapixelov však nie je jediným parametrom, na ktorý sa treba pri kúpe mobilu s fotoaparátom sústrediť.
Kvalita dvoch fotografií veľkosti 1280 x 1024 bodov (1,3 megapixelu) urobených rôznymi mobilnými telefónmi totiž môže byť veľmi odlišná.
Výrobcovia fotoaparátov a mobilných telefónov sa aj preto sústredia na zlepšovanie ostatných parametrov svojich produktov. Na kvalitu obrázku vplýva okrem rozlíšenia aj spracovanie objektívu a programové vybavenie v telefóne či vo fotoaparáte. To je zodpovedné aj za automatické vyváženie bielej farby, čo pri nesprávnom nastavení spôsobuje tónovanie obrázku napríklad dozelena.
Ďalším faktorom je aj prítomnosť automatického zaostrovania, takzvaného autofokusu. Bežne totiž telefóny nezaostrujú a sú pevne nastavené na určitú vzdialenosť. V praxi to znamená, že dobre sú zaostrené len predmety, ktoré sú vo vzdialenosti asi jeden meter od telefónu. Autofokus sa však zatiaľ veľmi neujal. Sony Ericsson s ním prišiel ešte na jeseň minulého roku a telefóny väčšiny ostatných výrobcov automatické zaostrovanie nemajú ani po roku.
Väčšine mobilných telefónov ešte asi pred rokom chýbal aj blesk. Ten je dôležitý najmä pri nedostatku svetla. Dnešné fotomobily sú už náhradou blesku vybavené. Ide zväčša o diódu, ktorá má však obmedzený dosah.
Aj napriek rýchlemu vývoju fotoaparátov v mobilných telefónoch necítiť zatiaľ u výrobcov digitálnych fotoaparátov obavy. Fotomobily sú skôr určené na fotenie momentiek kedykoľvek a kdekoľvek a na ich posielanie cez multimediálne správy. Na druhej strane lacné fotoaparáty sú určené na fotenie dovoleniek či rodinných udalostí. Kvalita fotoaparátov v mobilných telefónoch sa totiž zatiaľ nedostala na takú úroveň, ako majú fotoaparáty v cene okolo päťtisíc korún. Fotomobil s kvalitnejším fotoaparátom pritom vyjde na viac ako 10-tisíc.
Nevýhodou fotomobilov je aj to, že na väčšinu úkonov musí používateľ vojsť do menu. Pri fotoaparátoch je zase cieľom to, aby boli všetky ovládacie prvky dostupné bez odtiahnutia oka od hľadáčika.
Európsky štandard - kolektívne riešenie nakladania s elektrozariadením a elektroodpadom prostredníctvom kolektívneho systému spravovaného výhradne výrobcami a dovozcami
SEWA, a.s. je neziskovou akciovou spoločnosťou založenou profesijnými združeniami ADAT (Asociácia dovozcov audiovizuálnej techniky) a ITAS (IT asociácia Slovenska) a jej poslaním je (v súlade so zákonom o odpadoch v platnom znení) zabezpečiť kolektívne plnenie povinností povinných osôb pri nakladaní s elektroodpadom a s odpadom z obalov, vyplývajúcich z platnej slovenskej i európskej legislatívy.
Spoločnosť SEWA, a. s., vynakladá všetko úsilie na to, aby jej klienti (členovia) nielen plnili predpísané limity, ale plnili ich za čo najnižších, ale reálne dosiahnuteľných nákladov zodpovedajúcich aktuálnej situácii na trhu s odpadmi v Slovenskej republike, respektíve EÚ. Toto všetko sa deje presne v súlade s mottom spoločnosti:
"SEWA - profesionálne a efektívne environmentálne nakladanie s odpadom"
Z nahlášok členov kolektívneho systému SEWA, a. s., vyplynul pre rok 2005
celkový predpísaný limit v množstve
610 187,05 kg elektroodpadu. Zber a zhodnotenie bolo zabezpečené v množstve 610 791 kg elektroodpadu.
Pre rok 2006 vyplynul členom kolektívneho systému predpísaný limit v množstve 2 405 572,70 kg. K 31. 7. 2006 z tohto limitu bolo zabezpečené 1 703 042,80kg.
Viac informácií o spoločnosti ako aj ďalšie informácie a kontakty nájdete na www.sewa.sk.
Ing. Jiří Mikulenka generálny riaditeľ SEWA, a.s.