FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |
ituácia nie je od tej pred vstupom veľmi odlišná a vývoj kurzov mien v krajinách V4 je jedným z najčastejšie spomínaných dôvodov pre posilnenie alebo oslabenie koruny.
Analytik Allianz DSS Mário Blaščák hovorí, že sa ani nedá odmerať, či okolité meny ovplyvňujú slovenskú inak ako predtým. „Región bude mať vplyv stále, Slovensko je malá krajina," povedal. Korunu ovplyvňujú aj iné faktory, oveľa väčší vplyv ako región mali podľa neho parlamentné voľby a tendencie spochybňovať vstup Slovenska do eurozóny. „Bolo to skôr prianie, ako reálne očakávanie," povedal o NBS analytik Tatrabanky Robert Prega. „My sme v tom boli od začiatku skeptickí." Efekt sa dal podľa neho očakávať, keby sa obchodníci začali po vstupe do ERM II pozerať na našu menu odlišne. „To sa však až tak nedeje. Obchodníci s menami stredoeurópskeho regiónu obchodujú rovnako ako predtým." Národná banka sa podľa pravidiel mechanizmu ERM II zaviazala, že vývoj koruny nebude komentovať, pretože aj tým by mohla trhy ovplyvniť, povedal hovorca NBS Igor Barát. "Čo však môžem povedať je, že naďalej platí naše tvrdenie, že zafixovanie koruny v systéme ERM II znamená posilnenie nezávislosti slovenskej meny voči ostatným menám v regióne," povedal. Mechanizmus výmenných kurzov ERM II je systém, ktorým sa riadia kurzy mien krajín Európskej únie, ktoré sa pripravujú na zavedenie eura. Členský štát si dohodne s Európskou centrálnou bankou presný kurz meny voči euru, ktorý sa potom nesmie odchýliť od určenej úrovne o viac ako 15 percent nahor alebo nadol.
Pri hodnotení prípravy krajiny na zavedenie eura sa skúma, či štát dokázal aspoň dva roky držať kurz národnej meny v systéme ERM II stabilný. Za stabilitu sa však spravidla nepovažuje pohyb v celom fluktuačnom pásme. Najmä, ak sa mena znehodnocuje, tolerovaná odchýlka je oveľa menšia, asi 2,25 percenta.
Autor: ho