Nádherná sedemtisícovka Tilicho Peak (7134 m) sa nachádza 6 km severne od hlavného vrcholu Annapurny, základný tábor leží vo výške 4900 m. Prvý neuspešný pokus o zdolanie Tilicho Peak uskutočnila v roku 1972 nemecko-švajčiarska výprava.
"Necítim sa na šesťdesiatsedem," tvrdí. Ani na ne nevyzerá.
Marián Šajnoha šéfoval slovenskej horolezeckej výprave, ktorá v roku 1978 objavila pôvabnú panenskú cestu Diamirskou stenou na severný vrchol osemtisícovky Nanga Parbat. V osemdesiatom štvrtom sa počas prvej úspešnej československej expedície na Mount Everest dostal na absolútnom vrchu sveta do výšky 8050 metrov.
V deväťdesiatych rokoch deväť rokov viedol Slovenský horolezecký spolok JAMES. Potom jeho horolezeckú školu. Dodnes je jej inštruktorom. Ani na staré kolená neostáva pri teórii, stále aj sám lezie.
"Posledné tri roky - aj s niektorými účastníkmi kurzov - som bol na trekingových cestách po Himalájach," vraví Šajnoha. "Vlani sme naďabili na jeden zašitý vrch, ktorý nás z diaľky tak upútal, že sme si povedali, že by bola škoda nepokúsiť sa vyliezť naň."
Tilicho Peak je odľahlá, zriedka navštevovaná himalájska sedemtisícovka (7134 m) šesť kilometrov vzdušnou čiarou od Annapurny. "Kto by na ňu liezol? Osem dní trvá len pochod do základného tábora," konštatuje Šajnoha. Bola panenská oveľa dlhšie ako ktorákoľvek zo štrnástich osemtisícoviek. Elizabeth Hawleyová, kronikárka výstupov na himalájske vrcholy, zaevidovala prvý prvovýstup na Tilicho Peak v roku 1978 - symbolicky, podobne ako prvú osemtisícovku (Annapurnu), ju najskôr zdolali Francúzi. Dodnes má v zozname tých, ktorí stáli na vrchole tejto hory, iba asi dvadsať mien. A ani jedno slovenské.
"Nepôjde o nijaký prevratný výstup," upozorňuje triezvo Šajnoha. "Ale nie je to ani nijaký šľapák. Seriózny lezecký terén."
Horolezca aj na penzii šteklí dobrodružstvo. "Neviete si predstaviť, ako sa teším," vraví 67-ročný Bratislavčan. (mo)
Itinerár výpravy
Cieľ: Tilicho Peak (7134 m)
Plán: 17. septembra odlet, 20. až 29. septembra: pochod do základného tábora, 1. až 19. októbra: obdobie na výstup štýlom ľahkej expedície, 26. októbra: návrat.
Účastníci: Marián Šajnoha (vedúci), Vladimír Gembeš, Peter Kostelanský, Ján Majer, Ivan Prokop, Martin Stolár, Stanislav Tomovič, Ján Zorkóci.