Fakt, že zmeny sa ešte neskončili, potvrdili politici vládnej koalície. Odmietli však potvrdiť, že by koalícia už mala zoznam kresiel s dohodnutým kľúčom, podľa ktorého sa rozdelia.
"Neexistuje zoznam cieľov na odstrel," povedal o personálnych zmenách v úradoch podpredseda HZDS Milan Urbáni.
Podľa neho je prirodzené, že vládna moc sa ešte stále formuje aj s personálnym obsadením inštitúcií.
"Nemôžete hrať zápas s hráčmi z druhého klubu," hovorí Urbáni.
Úvahy, že by koalícia robila zmeny v úradoch samoúčelne, odmietol. Podľa Urbániho sa má prihliadať na profesionalitu a funkčnosť úradov.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák tiež tvrdí, že žiadny zoznam ľudí v úradoch zrelých na výmenu neexistuje.
Podľa šéfa klubu SNS Rafaela Rafaja však po nástupe novej vlády nie je dôvod zmeny neuskutočniť.
Pri zmenách v úradoch sa vraj pôjde "od prípadu k prípadu". "Ľudia, ktorí už v úradoch nebudú, sa ozvú a hneď budete mať echo, že k nejakej výmene došlo," hovorí Rafaj.
Najsilnejšia strana Smer obsadila 11 vládnych kresiel. V pôsobnosti ministerstiev je viac úradov, v ktorých môže minister navrhnúť personálne zmeny.
Minister vnútra Kaliňák hovorí, že za tieto inštitúcie je zodpovedný každý šéf rezortu, a preto pri personálnych zmenách pôjde o nominácie šéfov rezortov. Podpredseda HZDS Urbáni však tvrdí, že pri výmenách ľudí v úradoch "nejde o čisto stranícku vec".
Vo viacerých úradoch stále pôsobia ľudia, ktorých vybrala bývalá vláda.
Už tento mesiac sa končí funkčné obdobie predsedníčke Protimonopolného úradu Danici Paroulkovej a koncom roka šéfovi Štatistického úradu Petrovi Machovi. Toho nominovalo do funkcie KDH. SMK presadila za šéfa Úradu pre verejné obstarávanie ešte v roku 2005 Bélu Angyala. Mal by však prežiť aj Ficovu vládu, funkčné obdobie sa mu totiž skončí až v roku 2010.
Po zvolení nového vedenia Fondu národného majetku sa očakávajú aj rozsiahle zmeny v podnikoch, kde je akcionárom štát.
Súčasnej vládnej koalícii Smer-HZDS-SNS sa však často nedarí pri obsadzovaní úradov nachádzať zhodu v nových ľuďoch. Príkladom sú napríklad nedorozumenia okolo obsadenia postu šéfa Ústavu pamäti národa. HZDS vraj odmietalo podporiť kandidáta SNS Petra Bielika, preto sa voľba odložila na október.
Smer a SNS podporovali zase kandidatúru Milana Čiča za sudcu Ústavného súdu. Keď ho parlament nezvolil, šéf HZDS Vladimír Mečiar tomu tlieskal.
HZDS a SNS sa neúspešne usilovali presadiť svojich nominantov na post námestníkov riaditeľa SIS. Predseda HZDS Mečiar potom povedal, že SIS sa vyňala z pôsobnosti koaličnej rady a že on SIS nedôveruje. Podpredseda HZDS Urbáni však hovorí, že ide o tému, ktorá sa úplne neuzatvorila a bude sa o nej ďalej rokovať.
Urbáni spomínané nezhody komentuje tak, že každý kandidát partnerom nemusí vyhovovať. "Sme len v koalícii, nie sme zosobášení, dôležité je koalíciu udržať a napĺňať vládny program," dodal.
Robert Kaliňák tvrdí, že ministerstvá teraz riešia mnoho úloh, pripravujú návrh štátneho rozpočtu, a aj preto dochádza ku skratom. "Ukazuje sa, že treba vylepšiť komunikáciu, ale zásadnejšie ma to nevyrušuje," poznamenal.