Nádorovitosť hlúbovín spôsobuje huba nádorovka kapustová. Vyskytuje sa v mnohých krajinách, v ktorých sa pestujú bôbovité rastliny, najmä však kapustoviny. Frekventovaná je na vlhkých a kyslých pôdach, ako aj tam, kde sa pestujú kapustovité plodiny často po sebe.
Choroba napáda rastliny vo všetkých fázach vývinu. Najprv sa na koreňoch objavujú malé belavé alebo žltkasté nádorčeky, ktoré sa postupne rozrastajú na veľké nádory nepravidelného tvaru a vo vnútri sú svetložlté. Po určitom čase dostávajú nádory tmavú farbu, hnijú a rozpadajú sa. Napadnuté rastliny rastú veľmi slabo a kapusta netvorí ružice. Neskôr rastliny hynú a na poli vznikajú prázdne miesta.
Huba prezimuje v podobe výtrusov na rastlinách alebo v pôde. Na jar spóry prenikajú cez stenu koreňových vláskov a ďalej do susedných buniek. Po čase vznikajú letné spóry, ktoré roznášajú chorobu počas vegetácie. Huba tvorí aj tzv. odpočívajúce výtrusy, ktoré sú schopné v pôde žiť 3 až 7 rokov. Rozširujú sa dážďovkami, pandravami a inými pôdnymi organizmami, ale aj náradím, strojmi, obuvou, nohami zvierat a hnojom, ak sa zvieratá kŕmili napadnutými rastlinami.
Z ochranných opatrení sú najdôležitejšie preventívne mechanické opatrenia, najmä nepestovanie kapustovej zeleniny a iných hostiteľských rastlín na pozemkoch, kde bol zistený výskyt, najmenej 5 rokov. Pôdu na pestovanie priesad zeleniny možno dezinfikovať termicky alebo chemicky - povoleným prípravkom Basamid granulát. Odporúčame si dôkladne prečítať návod na použitie. Prípravok ničí huby, háďatká, pôdnych škodcov a klíčiace buriny. Po rovnomernom rozhodení po povrchu hrudkovitej vlhkej pôdy v množstve 30 až 60 gramov na štvorcový meter sa hneď zapraví do hĺbky 20 až 25 centimetrov. Povrch sa zarovná a prevalcuje. Účinok zvyšuje nepriedušné zakrytie pôdy na jeden týždeň. Pred aplikáciou a po nej sa nesmie použiť maštaľný hnoj, rašelina alebo vápno. V uzavretých priestoroch sa musia odstrániť všetky rastliny a zároveň sa musí zamedziť unikaniu vznikajúcich plynov do susedných priestorov s rastlinami. Pri ošetrovaní na hromadách sa zemina vždy po vrstve hrubej 20 až 25 centimetrov presype príslušným množstvom prípravku v celkovej dávke 200 gramov na kubický meter. Zemina sa vrství najviac do výšky jedného metra. O 5 až 7 dní sa musí hromada prehádzať.
Do ošetrenej pôdy sa môže siať alebo vysádzať až po uplynutí ochrannej doby, ktorá závisí od vlhkosti, štruktúry pôdy a najmä teploty. Pri teplote pôdy (v hĺbke 10 centimetrov) vyše 18 stupňov je čas od ošetrenia do výsevu (či výsadby) 10 až 12 dní, pri 15 až 18 stupňoch 12 až 18 dní, pri 12 až 15 stupňoch 18 až 25 dní, pri 8 až 12 stupňoch 25 až 30 dní a pri 6 až 8 stupňoch 30 až 40 dní. Pri teplote nižšej ako 6 stupňov dezinfekciu radšej nerobíme.
Tesne pred výsevom alebo výsadbou sa ešte odporúča tzv. žeruchový test, pri ktorom sa do ošetrenej pôdy vysieva žerucha, ktorá je veľmi citlivá na zvyšky použitého prípravku. V prípade bezproblémového klíčenia už možno uskutočniť výsev alebo výsadbu. V opačnom prípade treba niekoľko dní až týždňov počkať a potom opätovne vykonať žeruchový test.
Ing. STANISLAV BAROK